Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Aktualności/Zagrożenie ptasią grypą coraz bardziej realne?

Zagrożenie ptasią grypą coraz bardziej realne?

2018-10-24

Coraz więcej przypadków ptasiej grypy odnotowuje się tej jesieni w krajach Europy. We wrześniu tego roku zgłaszano już pojedyncze zdarzenia zakażeń wirusem grypy u dzikich ptaków w Holandii (H5N6) i u drobiu przyzagrodowego w Niemczech (H5N6). Teraz problem pojawił się na Bałkanach.

Ostatni przypadek wystąpienia grypy ptaków w Europie wykryto w piątek 18 października na dwóch fermach drobiu położonych w południowo-wschodniej Bułgarii w wiosce Voyvodovo. Zakażenie wirusem grypy potwierdzono tam w stadzie kaczek liczącym 16 tys. sztuk oraz w stadzie brojlerów kurzych liczących 130 tys. sztuk. Badania laboratoryjne potwierdziły serotyp wirusa typu H5. Bułgarskie służby weterynaryjne aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu wirusa natychmiast wdrożyły wszystkie możliwe środki zapobiegawcze zgodnie z dyrektywą Rady 2005/94 / WE w sprawie wspólnotowych środków zwalczania ptasiej grypy. Cały drób natychmiast wybito i poddano utylizacji, a cały kompleks drobiarski poddano odpowiedniemu czyszczeniu i dezynfekcji, ustalono też granice przebiegania stref zapowietrzonych i zagrożonych.

Bułgarscy producenci drobiu są w tym roku wyjątkowo poszkodowanym państwem unijnym przez grypę ptaków. Od stycznia 2018 roku na fermach drobiu w Bułgarii potwierdzono aż jedenaście ognisk wirusa o wysokiej patogenności.

Problem z grypą ptaków nasila się też poza Europą. Od początku roku przypadki pojawienia się grypy ptaków odnotowano już w Chinach, Rosji, Iranie i USA.

Służby weterynaryjne apelują do hodowców i producentów drobiu w Polsce, aby zachowali szczególną ostrożność, gdyż właśnie nastał okres o najwyższym ryzyku przedostania się wirusa na fermy, szczególnie te utrzymujące drób wodny i stada kur niosek mające dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu. Wszyscy hodowcy, a w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zastosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.

Hodowcy drobiu powinni przede wszystkim:

  • utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikim ptactwem;
  • przechowywać paszę w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami;
  • karmić i poić drób w sposób zabezpieczający pasze i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • każde podejrzenie wystąpienia grypy ptaków należy zgłaszać niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Rafał Sieroń

Źródło: https://kipdip.org.pl

udostępnij
do góry