Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Jubileuszowe 25. Święto Śliwki w Szydłowie

Jubileuszowe 25. Święto Śliwki w Szydłowie

2023-08-08

Tegoroczne Święto Śliwki w Szydłowie było jubileuszowe, bo 25. To jedna z najstarszych imprez cyklicznych w województwie świętokrzyskim. Centrum Szydłowa oraz zamkowy dziedziniec w dniach 5-6 sierpnia br. zapełniły się mieszkańcami i turystami - miłośnikami owocowych smaków i tradycji. Impreza ta miała i ma na celu promocję śliwki, która stała się symbolem gminy Szydłów - nazywanej również stolicą polskiej śliwki!

Na obszarze Pogórza Szydłowskiego rozciąga się około 2 tys. hektarów sadów, w tym 80% śliwowych, na których uprawianych jest aż 45 różnych jej odmian. Niepowtarzalny smak śliwki to głównie zasługa specyficznego mikroklimatu i ukształtowania terenu, natomiast dogodne warunki klimatyczno-glebowe, oraz wysoka kultura prowadzenia sadów sprawia, że owoce z Szydłowa cieszą się wielkim uznaniem i dużym popytem. Produkcja śliwek na terenie gminy stanowi znaczny udział ogólnej, krajowej produkcji (waha się w poszczególnych latach od 15 do nawet 25%).
Warto było pojawić się na tegorocznym Święcie Śliwki, gdyż atrakcji nie brakowało. Można było przyjrzeć się procesowi suszenia śliwek starodawnym sposobem na tak zwanych „laskach”, ale też pokosztowania śliwki odmienianej tu przez wszystkie przypadki!

W trakcie Święta Śliwki, Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały różnego rodzaju potrawy ze śliwką w roli głównej, dzięki czemu można było skosztować wyjątkowych dań kuchni regionalnej i tradycyjnej. Dodatkową atrakcją była obecność dużego lunaparku na rynku, a także loty widokowe śmigłowcem, by móc podziwiać okoliczne krajobrazy. Zaś wieczorem wystąpił zespół Elektryczne Gitary.

Śliwka szydłowska w 2010 r. otrzymała certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne, a produkty na bazie śliwki z butiku śliwkowego mieszczącego się w ratuszu centrum Szydłowa - pani Agnieszki Wierzbickiej-Baxter, czy produkty z Manufaktury u Anety - Anety Grochowskiej z Woli Żyznej - są laureatami wielu konkursów kulinarnych. Szydłowskie wyroby, z tymi powszechnie dostępnymi w sklepach z całą pewnością wygrywają smakiem, za którym stoi wyjątkowa, tradycyjna receptura. Na uwagę zasługuje fakt, że w Szydłowie powstało pierwsze w Europie multimedialne muzeum śliwkowe. Ale o tym przeczytać będzie można w AR w najbliższym czasie.

Podczas oficjalnego otwarcia 25. Święta Śliwki Andrzej Tuz - burmistrz Szydłowa przywitał wszystkich serdecznie i namawiał do kosztowania śliwek w każdej odsłonie. Imprezę zaszczycili swą obecnością m.in. posłowie ziemi świętokrzyskiej, wójtowie i burmistrzowie zaprzyjaźnionych gmin oraz przedstawiciele instytucji okołorolniczych. Milena Cecot i Hubert Ramus - starostwie tegorocznych obchodów Święta Śliwki wręczyli gospodarzowi oraz gościom dary w postaci koszy pełnych dorodnych śliwek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Starosta Staszowski Józef Żółciak.
Święto Śliwki w Szydłowie zorganizowane zostało przez Miasto i Gminę Szydłów oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Organizatorom Święta Śliwki zależy przede wszystkim na promowaniu tego „fioletowego skarbu”. Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej osób dostrzega walory tego przedsięwzięcia i wykazuje się lokalnym patriotyzmem kupując owoce od naszych sadowników.

Niech zdjęcia same opowiedzą resztę…

Justyna Żak-Wójcik

Jubileuszowe 25. Święto Śliwki w Szydłowie

Zdjęcia: Justyna Żak-Wójcik

 

udostępnij

  

do góry