Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

2020-04-22

"Działania na rzecz ochrony klimatu" - to hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni tego święta. Jego celem jest zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował amerykański senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł senatora Nelsona przyjął się. Pierwszy dzień Ziemi, 22 kwietnia 1970 r., zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie, aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na ulice miast w całych Stanach Zjednoczonych wyszło 20 milionów ludzi domagających się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia.

W tym samym roku powstała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, której misją jest ochrona zagrożonych gatunków.

Dzień Ziemi obchodzony był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne zachodzące na Świecie. Organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Od 50 lat co roku w ramach obchodów Dnia Ziemi ludzie na całym świecie wychodzą zwykle ze swoich domów, aby sprzątać naszą planetę, sadzić drzewa i przywracać Ziemi jej naturalne piękno. Ale ten rok jest inny i nic nie jest takie, jak było. W tym roku takie wydarzenia ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas o wiele więcej cenniejszych prezentów, przez to że ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, dajemy Ziemi chwilę odpocząć i "złapać oddech".

Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej kondycji konsumpcyjnego społeczeństwa i działań na rzecz poprawy naszego środowiska życia, ale warto wykonać choć drobny gest, by żaden złośliwiec nie powiedział, że „znów na gadaniu się skończyło”.

Ciekawostki

  • Tylko jednego dnia w 2006 roku ponad 250 tysięcy wolontariuszy zachęconych przez Fundację Isha posadziło ponad 850 tysięcy sadzonek drzew w szczególnie dotkniętym deforestacją i erozją indyjskim stanie Tamil Nadu ustanawiając rekord Guinnessa.
  • W Polsce Fundacja Aeris Futuro od lat prowadzi program „Czas na Las”, w ramach którego różne instytucje i firmy kupują sadzonki, by zrównoważyć emisje CO2 związane na przykład z organizacją konferencji i ekologicznym śladem, jaki pozostawili jej goście.
  • Z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok. Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć.

Anna Pilarska

Źródło:

  • www.earthday.org
  • www.ekokalendarz.pl
  • mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-planety-oczami-ekspertow-obchody-50-rocznicy-dnia-ziemi-z-national-geographic
udostępnij

  

do góry