Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc kolejnym tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc kolejnym tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 — Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Produkcja sadownicza metodami ekologicznymi była przedmiotem demonstracji założonych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja realizowana jest przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Gospodarstwo Piotra Laska

„Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc występujących na jabłoni” — to szczegółowy temat demonstracji założonej w gospodarstwie Piotra Laska w Kurowie (powiat opatowski).

Piotr Lasek jest właścicielem 7-hektarowego gospodarstwa ekologicznego. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślin sadowniczych, warzyw gruntowych i roślin rolniczych. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest duży asortyment warzyw i roślin sadowniczych (między innymi jabłoni i wiśni oraz roślin jagodowych). W gospodarstwie stosowany jest odpowiedni dobór roślin w celu zapewnienia właściwego następstwa w płodozmianie. Wysiewane są także rośliny bobowate, które wpływają na poprawę struktury gleby, wzbogacają ją w materię organiczną i zwiększają różnorodność biologiczną w glebie.

Na pierwszym spotkaniu praktycznym (5 czerwca 2023 r.) uczestnicy z województwa świętokrzyskiego zapoznali się z profilem gospodarstwa prowadzonego metodami ekologicznymi, celem i tematem założonej demonstracji oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, a także dobrymi praktykami w produkcji roślin sadowniczych.

Drugie spotkanie praktyczne (25 sierpnia 2023 r.) poświęcone było organizacji pracy związanej z prowadzonym tematem demonstracji z wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślin sadowniczych oraz wynikom i wnioskom z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.

Demonstracja polegała na skutecznym zwalczaniu mszyc poprzez optymalizację efektywnych zabiegów przy jak najniższym nakładzie pracy oraz jak najmniejszym wpływem tych metod na środowisko naturalne otaczające sady.

Małgorzata Kucharska

udostępnij

  

do góry