Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Hodowla kóz i owiec — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Hodowla kóz i owiec — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


W 2023 roku Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach założył dwa obiekty demonstracyjne z produkcji zwierzęcej. Tematem demonstracji była hodowla kóz i owiec. Obiekty zostały założone w gospodarstwach ekologicznych (posiadających certyfikaty rolnictwa ekologicznego), zgodnie z instrukcją przygotowaną przez instytuty naukowe. Demonstracje realizowane są w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacje jest realizowana przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Hodowla kóz — demonstracja w gospodarstwie Macieja Dybowskiego

Tematem były „Wybrane aspekty zarządzania stadem kóz w kontekście pozyskiwania wysokiej jakości ekologicznych surowców — mleka i mięsa, z wykorzystaniem krzyżowania wielorasowego”. Obiekt demonstracyjny został założony w gospodarstwie Macieja Dybowskiego. Rolnik posiada gospodarstwo o nazwie Kozie Frykasy, o powierzchni 14 hektarów, położone w Słupcu, w gminie Łubnice (powiat staszowski). W 2013 roku gospodarstwo zostało zgłoszone do systemu rolnictwa ekologicznego. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla kóz mlecznych rasy alpejskiej i produkcja serowarska. Stado podstawowe kóz liczy 60 matek, głównie rasy alpejskiej, które są kryte trzema kozłami: burskim, alpejskim oraz anglonubijskim.

Na pierwszych spotkaniach praktycznych, które odbyły się 17 i 28 kwietnia oraz 26 maja 2023 w Słupcu uczestnicy z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego zapoznali się z:

  • profilem gospodarstwa prowadzonego metodami ekologicznymi,
  • tematem i założeniami demonstracji,
  • wymaganiami, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić gospodarstwo ekologiczne,
  • innowacyjnymi rozwiązaniami oraz dobrymi praktykami w chowie i hodowli kóz.

Na drugich spotkaniach praktycznych, które odbyły się 19, 26 i 30 czerwca 2023 uczestnicy zapoznali się z:

  • organizacją pracy związanej z prowadzonym tematem demonstracji,
  • wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w chowie i hodowli kóz,
  • wynikami i wnioskami z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.

Demonstracja polegała na zaprezentowaniu wybranych aspektów zarządzania stadem. Celem demonstracji było osiągnięcie zamierzonych efektów w postaci uzyskania surowców najwyższej jakości przy zachowaniu zasad prowadzenia gospodarstwa metodami ekologicznymi.

Hodowla owiec — demonstracja w gospodarstwie Marka Bomby

Tematem demonstracji była „Profilaktyka chorób pasożytniczych w warunkach produkcji ekologicznej”. Obiekt demonstracyjny został założony w gospodarstwie Marka Bomby, który posiada 27-hektarowe gospodarstwo wielokierunkowe, zlokalizowane w Łachowie w powiecie włoszczowskim. Obecnie w gospodarstwie utrzymuje się ponad 70 matek owiec wraz z przychówkiem. Do sprzedaży przeznaczone są jagnięta, wełna oraz skóry owcze. Wspólnie z hodowcami z województwa świętokrzyskiego gospodarstwo przynależy do Regionalnego Związku Hodowli Owiec i Kóz w Lublinie, który pomaga hodowcom w zakresie postępu biologicznego. Pod nadzorem Związku w gospodarstwie prowadzona jest ocena użytkowości mięsnej owiec.

Na pierwszych spotkaniach praktycznych, które odbyły się 5, 7 i 23 czerwca 2023 uczestnicy z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego zapoznali się z:

  • profilem gospodarstwa prowadzonego metodami ekologicznymi,
  • tematem i założeniami demonstracji,
  • wymaganiami, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić gospodarstwo ekologiczne,
  • innowacyjnymi rozwiązaniami oraz dobrymi praktykami w chowie i hodowli owiec.

Na drugich spotkaniach praktycznych (7, 10 i 12 lipca 2023) uczestnicy zapoznali się z:

  • organizacją pracy związanej z prowadzonym tematem demonstracji,
  • wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w chowie i hodowli owiec,
  • wynikami i wnioskami z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.

Zakładanymi efektami prowadzenia demonstracji było wyeliminowanie chorób pasożytniczych u owiec w warunkach produkcji ekologicznej, poprzez właściwą profilaktykę.

Małgorzata Kucharska

udostępnij

  

do góry