Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Jak definiować zieloną gospodarkę?

Jak definiować zieloną gospodarkę?

2020-12-01

Pojęcie zielonej gospodarki jest ściśle powiązane z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Pojawiło się w 2008 r z inicjatywy UNEP (United Nations Environment Programme - agenda ONZ ds. środowiska) jako metoda wyjścia z kryzysu gospodarczego.

UNEP definiuje zieloną gospodarkę jako taką, która znacznie ogranicza degradację środowiska oraz przyczynia się do poprawy dobrobytu człowieka i sprawiedliwości społecznej. Zielona gospodarka to gospodarka niskoemisyjna, efektywnie wykorzystująca zasoby naturalne, zapewniająca rozwój społeczny. W zielonej gospodarce wzrost dochodów i zatrudnienia jest osiągany przez publiczne i prywatne inwestycje zmniejszające emisje zanieczyszczeń, zwiększające efektywność wykorzystania energii i zasobów, zapobiegające utracie bioróżnorodności i zachowanie zdolności usług ekosystemów. Zieloną gospodarkę uznano za narzędzie osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

Według Europejskiej Agencji Środowiska zielona gospodarka to gospodarka, w której polityka środowiskowa, gospodarcza i innowacje zapewniają społeczeństwom efektywne wykorzystanie zasobów w procesach produkcji i konsumpcji, co przyczynia się do wzrostu dobrobytu i zapewnia ochronę systemów naturalnych.

Rozwój zielonej gospodarki następuje również w sektorze rolnictwa. Rolnictwo tak jak inne dziedziny gospodarki podlega procesom rozwojowym. Następują zmiany w wyposażeniu technicznym. Zwiększa się asortyment środków ochrony roślin i nawozów, wprowadzane są nowe odmiany roślin uprawnych. Następują także procesy koncentracji ziemi i produkcji. Rolnictwo związane jest ściśle z warunkami środowiskowymi, jest od nich zależne (jakość gleby, dostępność wody), ale również silnie na nie oddziałuje. Troska o stan środowiska i rozwój rolnictwa według zasad zrównoważonego rozwoju jest właściwą metodą rozwoju rolnictwa przyjaznego środowisku.

W strategii Europa 2020 Komisja Europejska uznała zasadę zrównoważonego rozwoju jako podstawową dla rozwoju europejskiego rolnictwa. Dalszy rozwój rolnictwa będzie uwzględniał wdrażanie zasad zielonej gospodarki tj.:

  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych - redukcja CO2, CH4 i N2O;
  • produkcja biomasy i biopaliw;
  • efektywne korzystanie z zasobów (ochrona gleb i wód, ochrona bioróżnorodności);
  • ochrona środowiska wiejskiego;
  • rozwój agroturystyki;
  • małe przetwórstwo produktów rolnych i sprzedaż bezpośrednia z gospodarstw;
  • rozwój usług dla rolnictwa i społeczności wiejskiej;
  • sprzedaż produktów z gospodarstwa przez internet (np. e- bazarek).

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • Iwona Bąk, Katarzyna Cheba: „Zielona gospodarka jako narzędzie zrównoważonego rozwoju”, wyd. CEDEWU 2020
  • Łukasz Kozar: „Rozwój zielonej gospodarki w sektorze rolnictwa w krajach Unii Europejskiej i w Polsce w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju”. Problemy Rolnictwa Światowego, tom 17, zeszyt 3/2017
udostępnij

  

do góry