Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Pasy kwietne w roślinach jagodowych — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Pasy kwietne w roślinach jagodowych — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Pasy kwietne w uprawie roślin jagodowych były tematem trzech demonstracji założonych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja jest realizowana przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Szczegółowym tematem demonstracji było „Wsparcie bioróżnorodności w uprawach roślin jagodowych poprzez wprowadzenie elementów pasów kwiatowych”. Demonstracje polegały na wprowadzeniu w formie pasów kwiatowych roślin wspierających faunę pożyteczną i owady zapylające. Rośliny te wprowadzono w międzyrzędzia roślin uprawnych, takich jak malina, borówka wysoka i porzeczka czarna. Głównym celem przeprowadzenia demonstracji było zwiększenie bioróżnorodności na plantacji i zwiększenie liczby owadów pożytecznych, które na pasach kwiatowych znalazły zastępcze źródło pokarmu w czasie, kiedy brakowało go na plantacji oraz zapewniło środowisko do rozmnażania i rozwoju. Dzięki ograniczeniu występowania chorób i szkodników można było uzyskać wyższy plon roślin.

Gospodarstwo Agaty Machockiej — demonstracja w uprawie malin

Agata Machocka jest właścicielką gospodarstwa ekologicznego o powierzchni 7,14 ha, położonego w Cisowie (powiat kielecki). Gospodarstwo charakteryzuje się różnorodnością produkcji. Głównym kierunkiem jest uprawa malin, truskawki oraz sad przydomowy mieszany, w którym uprawia się śliwki, jabłka, gruszki, czereśnie i orzechy. W gospodarstwie uprawia się również porzeczki (czerwoną, czarną) i borówkę amerykańską. Pani Agata posiada także duży asortyment warzyw: pomidory, paprykę, ogórki (w tunelu), warzywa korzeniowe (marchew, pietruszkę, burak ćwikłowy), dynię, cukinię, fasolę szparagową, koper, kapustę, czosnek, cebulę, jarmuż i sałatę. Od 2017 roku w gospodarstwie wytwarzane są metodami ekologicznymi przetwory, które sprzedawane są w sklepach ekologicznych. W 2018 roku rozpoczęto sprzedaż produktów ekologicznych w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Gospodarstwo Krzysztofa i Gabrieli Królów — demonstracja w uprawie borówki wysokiej

Państwo Gabriela i Krzysztof Królowie prowadzą gospodarstwo w Brześciu (powiat skarżyski). Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję owoców borówki amerykańskiej, zbóż i trwałych użytków zielonych z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Pierwsze nasadzenia borówki wysokiej państwo Królowie wykonali w 1981 roku. Jest to jedna z najstarszych plantacji borówki wysokiej w Polsce. Właściciele gospodarstwa są czynnymi członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Borówki Wysokiej, dzięki czemu mają ułatwiony dostęp do najświeższych informacji i tajników uprawy borówki. Od 2004 r. gospodarstwo jest prowadzone metodami ekologicznymi, a dzięki przestrzeganiu wszystkich rygorów na poszczególnych etapach produkcji oraz posiadaniu własnej chłodni, uzyskało certyfikat GLOBAL GAP. W celu uzyskania wysokich plonów i dobrej jakości owoców na plantacji zainstalowano nawadnianie kroplowe oraz system zraszaczy antyprzymrozkowych.

Gospodarstwo Krzysztofa Cieślika — demonstracja w uprawie porzeczki czarnej

Krzysztof Cieślik jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 12,41 ha w gminie Pawłów (powiat starachowicki). Gospodarstwo jest położone w północnej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Płaskowyżu Suchedniowskiego i południowej części Gór Świętokrzyskich, które wchodzą w skład Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Obszar gospodarstwa stanowi teren otuliny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego oraz Sieradowickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Dominującym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest uprawa roślin jagodowych, porzeczki czarnej i kolorowej dostosowanej do zbioru kombajnowego oraz maliny. Owoce porzeczki i maliny sprzedawane są corocznie do firmy Bio-Concept, która zajmuje się przetwórstwem warzyw i owoców wyprodukowanych metodami ekologicznymi.

Na pierwszych spotkaniach praktycznych (od 30 maja do 23 czerwca 2023 roku), uczestnicy z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego zapoznali się z tematem demonstracji, innowacyjnymi rozwiązaniami oraz dobrymi praktykami w produkcji roślin jagodowych.

Drugie spotkania praktyczne (od 30 czerwca do 15 września 2023 r.) poświęcone były organizacji pracy związanej z prowadzonym tematem demonstracji z wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślin jagodowych oraz wynikom i wnioskom z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.

Małgorzata Kucharska

udostępnij

  

do góry