Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Przetwórstwo ekologiczne — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Przetwórstwo ekologiczne — podsumowanie demonstracji ekologicznych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

2023-12-27

Logotypy projektowe

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


„Przetwórstwo owoców lub warzyw” było tematem demonstracji przygotowanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja jest realizowana przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Obiekt demonstracyjny został założony w gospodarstwie ekologicznym Agaty Machockiej (posiadającym certyfikat przetwórstwa ekologicznego), zgodnie z instrukcją przygotowaną przez instytut naukowy.

Gospodarstwo Agaty Machockiej

Agata Machocka jest właścicielką gospodarstwa o powierzchni 7,14 ha, zlokalizowanym w Cisowie (powiat kielecki). Gospodaruje na glebach lessowych od IV do VI klasy bonitacyjnej, zagrożonych występowaniem erozji wodnej. Gospodarstwo ekologiczne charakteryzuje się różnorodnością produkcji. Głównym kierunkiem jest uprawa malin na powierzchni 2,2 ha, truskawki — 0,4 ha oraz sad przydomowy mieszany — 1,14 ha, w którym uprawia się śliwki, jabłka, gruszki, czereśnie i orzechy. Ponadto uprawia się również: porzeczkę (czerwoną i czarną) oraz borówkę amerykańską. Gospodarstwo posiada także duży asortyment warzyw: pomidory, paprykę, ogórki w tunelu, warzywa korzeniowe (marchew, pietruszkę, burak ćwikłowy), dynię, cukinię, fasolę szparagową, koper, kapustę, czosnek, cebulę, jarmuż i sałatę.

Od 2017 roku gospodarstwo pani Agaty wytwarza przetwory metodami ekologicznymi. Produkty z gospodarstwa sprzedawane są w sklepach ekologicznych. Dd 2018 roku prowadzona jest także sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego. Obecnie w ramach RHD wytwarzane są: soki i syropy malinowe, z czerwonej porzeczki, dżemy malinowe i truskawkowe, deser z czerwonej i czarnej porzeczki, powidła śliwkowe, czeko-śliwka, ocet jabłkowy, ketchup cukiniowo-pomidorowy, ogórki kiszone z marchewką (tarte), kapusta kiszona z marchewką, ogórki w zalewie octowej curry, barszcz biały i żur, zakwas z buraków, ćwikła, orzechy (obrane), suszone jabłka, przeciery dyniowe, kiszona kapusta i wiele innych. Prowadzony jest także chów drobiu na jaja. Zwierzęta żywione są paszami pochodzącymi z własnego gospodarstwa.

Pani Agata posiada niezbędny park maszynowy, który jest dostosowany do prowadzonej produkcji rolniczej. Są w nim między innymi: maszyny do produkcji przetworów, wyparzarka do słoików, kocioł warzelny 80 l, wyciskarka do soku, maszyny do krojenia warzyw, szatkownica do kapusty i pasteryzatory.

Na spotkaniu praktycznym (14 września 2023 roku), uczestnicy z województwa świętokrzyskiego zapoznali się z zakładem przetwórstwa owoców i warzyw oraz procesem przetwórczym. W ramach demonstracji przeprowadzony został pokaz technologii produkcji naturalnie mętnego, pasteryzowanego soku z malin z produkcji ekologicznej. Z przygotowanego soku uzyskano także syrop i galaretkę. W trakcie spotkania zwracano szczególną uwagę na dobre praktyki produkcyjne i higieniczne w przetwórstwie.

Małgorzata Kucharska

udostępnij

  

do góry