Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ekologia/Za nami konferencja „Rolnictwo ekologiczne - od teorii do praktyki”

Za nami konferencja „Rolnictwo ekologiczne - od teorii do praktyki”

2023-12-22

W dniach 19-20 grudnia 2023 roku, w siedzibie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska zorganizował konferencję pt. „Rolnictwo ekologiczne - od teorii do praktyki”.

W wydarzeniu udział wzięli rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne z województwa świętokrzyskiego oraz doradcy ds. rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego. Konferencję otworzył Jerzy Pośpiech - Dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Małgorzata Kucharska - Kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska ŚODR Modliszewice.

Po rozpoczęciu konferencji Dyrektor Jerzy Pośpiech wręczył nagrody Laureatom dwóch konkursów.

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w roku 2023 - etap wojewódzki:

  • Miejsce I - Magdalena i Dawid Smak, Złota, ul. Wiśniowa 11 A 28-425 Złota, powiat pińczowski
  • Miejsce II - Stefan Dunin Wąsowicz, Sichów Duży 88, 28-236 Rytwiany, powiat staszowski
  • Miejsce III - Stanisław Śliwa, Drożejowice 60, 28-530 Skalbmierz, powiat Kazimierza Wielka

Konkurs na Najlepszego Doradcę Ekologicznego w roku 2023 - etap wojewódzki:

  • Miejsce I - Ilona Witkowska - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Starachowicach
  • Miejsce II - Jolanta Lachowska - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kielcach
  • Miejsce III - Małgorzata Grudzień - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pińczowie
    • Wyróżnienie I - Justyna Grudzień - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Jędrzejowie
    • Wyróżnienie II - Henryk Janiszewski - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Opatowie

Po ceremonii wręczenia nagród, wykładem doktor Urszuli Sołtysiak, rozpoczęto część merytoryczną konferencji. Pani doktor poprowadziła wykłady na temat ekologizacji rolnictwa oraz przepisów regulujących rolnictwo ekologiczne. Następnie swoją prezentację przedstawił Pan Karol Kurzępa przedstawiciel Jednostki Certyfikującej PNG Sp. z o.o. w Cisowie. Podczas swojego wystąpienia omówił zasady wydawania decyzji i wnioskowania o zgody na wprowadzenie zwierząt z chowu nieekologicznego do ekologicznej jednostki produkcyjnej oraz inne odstępstwa dopuszczalne w rolnictwie ekologicznym. Pierwszy dzień konferencji zakończono prelekcją przedstawiciela firmy ProBiotics Polska Pawła Karkochy na temat tego jak ważne jest stosowanie probiotyków w życiu codziennym oraz jakie korzyści przynosi stosowanie mikroorganizmów w rolnictwie.

Drugiego dnia wykłady powadzili przedstawiciele centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odział w Radomiu - pan Marek Krysztoforski oraz pan Ireneusz Gradka. Pan Marek to ekspert z zakresu rolnictwa zrównoważonego. Podczas swojego wystąpienia pokazał nam jak prawidłowo zadbać o glebę oraz jak nią „zarządzać”. Kluczowym elementem jest tutaj dokładna analiza czynników: fizycznych, biologicznych oraz chemicznych, które maja znaczący wpływ na jej zdrowie. Efekty prawidłowego gospodarowania organicznego przedstawił nam na filmach z gospodarstwa Nico Vandeevanet’a w Belgi. Na zakończenie konferencji korzyści oraz możliwości finansowe dla gospodarstw ekologicznych omówił pan Ireneusz Gradka.

Dwudniowa konferencja „Rolnictwo ekologiczne - od teorii do praktyki” była to nie tylko część merytoryczna, ale też idealna okazja na spotkanie się rolników, doradców oraz specjalistów z dziedziny rolnictwa ekologicznego - w kuluarach toczyły się ciekawe dyskusje i wymiana wiedzy praktycznej.

Magdalena Jach

udostępnij

  

do góry