Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Kulinaria/Przedsiębiorczość popłaca - złoty medal dla pasieki „Dobra pszczoła”

Przedsiębiorczość popłaca - złoty medal dla pasieki „Dobra pszczoła”

2021-10-26

Miód ze spadzi iglastej z pasieki „Dobra pszczoła" w Małyszynie Dolnym (gm. Mirzec, pow. starachowicki) został wyróżniony złotym medalem na targach „Smaki Regionów 2021” w Poznaniu. To właśnie ten produkt reprezentujący województwo świętokrzyskie zdobył uznanie komisji konkursowej i znalazł się w grupie 20 nagrodzonych produktów z całego kraju. W tym roku konkurencja do tej nagrody była wyjątkowo duża, zgłoszonych było aż 88 produktów.

Pasieka „Dobra pszczoła” została założona 10 lat temu przez Rafała Zacharskiego. Jest to typowo „wędrowna” pasieka, ule zlokalizowane są na terenie całego powiatu starachowickiego. Wiedzę i umiejętności o gospodarce pasiecznej pan Rafał zdobywał od sąsiada, ponad 90-letniego pszczelarza, u którego praktykował wiele lat.

„Dobra pszczoła" posiada bogatą ofertę produktów pszczelich. Jako pierwsza w powiecie starachowickim zarejestrowała Rolniczy Handel Detaliczny (sprzedaż miodów). Produkty z pasieki znajdziemy także na platformie Świętokrzyski e-bazarek (https://www.swietokrzyskiebazarek.pl/producent/81,rafal-zacharski/produkty). W ofercie pasieki znajduje się bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment miodów - od rzepakowego, lipowego, spadziowego i wielokwiatowego do bardziej wyszukanych - gryczanych, faceliowych, czy nawłociowych.

Otwartość na nowe wyzwania, chęć odkrywania nowych możliwości i współpraca ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaowocowały wieloma nagrodami. W 2019 roku miód wiosenny wielokwiatowy zajął pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” jako najlepszy w województwie świętokrzyskim. W tym samym roku pasieka „Dobra pszczoła” uzyskała certyfikat Dziedzictwo Kulinarne - Świętokrzyskie.

Małgorzata i Rafał Zacharscy, właściciele pasieki „Dobra pszczoła” podkreślają, że sukcesy motywują ich do dalszej pracy i podejmowania wyzwań. W najbliższej przyszłości właściciele mają szereg planów. Wśród nich jest wprowadzenie pasieki na Szlak Kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, rejestracja produktów z pasieki na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także postawienie domków do apiterapii.

Justyna Gulba

udostępnij
do góry