Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ogrodnictwo/Aktualne zalecenia sadownicze (11 kwietnia)

  

Aktualne zalecenia sadownicze (11 kwietnia)

2022-04-11

Po intensywnych opadach atmosferycznych w ostatnich dniach oraz nadejściu kilku dni z dodatnią temperaturą, nastąpił dynamiczny rozwój wegetacji drzew owocowych. Wegetacja jest w stanie zawansowanym. W prognozach pogodowych zapowiadane są kolejne opady, po których ma nastąpić duże ocieplenie z temperaturami w okolicach 15˚C. Przy takich warunkach konieczne jest wykonanie zabiegu ochrony we wszystkich uprawach sadowniczych drzewiastych.

W sadach jabłoniowych trwają intensywne prace porządkowe, sadownicy już po pierwszych opadach zastosowali nawożenie startowe (pierwszą dawkę). Wraz z rozwojem wegetacji następuje rozwój otoczni parcha jabłoni. W oddziale ŚODR „Centrum Ogrodnicze” w Sandomierzu przeprowadziliśmy pierwszą w nowym sezonie analizę mikroskopową otoczni parcha jabłoni. Analiza z 8 kwietnia 2022 r. wykazała, że w 40% wyizolowanych otoczni parcha pojawiły się pierwsze oliwkowe zarodniki workowe (w 10% worków). Nie stanowi to zagrożenia infekcyjnego, ponieważ proces tworzenia zarodników dopiero się rozpoczął i większość askospor jest bezbarwna. Dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne będą przyśpieszały rozwój i dojrzewanie zarodników, dlatego zalecamy wykonanie zabiegu w sadach przy użyciu preparatów miedziowych. Zabieg należy wykonać około połowy tego tygodnia. Jeśli prognozy naszych meteorologów się sprawdzą to w połowie przyszłego tygodnia (20-21.04) będzie optymalny czas na wykonanie zabiegu przeciw szkodnikom przy użyciu preparatów opartych na oleju parafinowym.

W sadach gruszowych zalecamy wykonanie zabiegu przy użyciu środków miedziowych przeciw zarówno zarazie ogniowej jak i parchowi gruszy. Jeśli chodzi o szkodniki, to prowadzimy intensywne lustrację sadu pod względem rozwoju mszyc i miodówek.

W sadach wiśniowych i czereśniowych sytuacja jest podobna, wykonujemy zabieg preparatami miedziowymi na choroby kory i drewna oraz możemy wykonać później zabieg preparatami olejowymi przeciw szkodnikom zimującym na korze drzew.

W uprawie moreli i brzoskwiń zalecamy wykonanie zabiegu preparatami miedziowymi lub dodynowymi na choroby kory i drewna. Tam, gdzie w zeszłym sezonie była duża presja ze strony mączniaka prawdziwego, dodatkowo wykonujemy zabieg środkami miedziowymi.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje dotyczące produktu zamieszczone w etykiecie. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zamieszczonych w etykiecie środków bezpieczeństwa.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry