Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ogrodnictwo/Przedwiosenne zalecenia w sadach drzew ziarnkowych

  

Przedwiosenne zalecenia w sadach drzew ziarnkowych

2022-03-25

Przed kilkoma dniami rozpoczęła się w naszym kraju kalendarzowa wiosna. Według wielu meteorologów, zapowiada się wczesna wiosna - aura pogodowa również wskazuje na jej początki. W rejonach sadowniczych rozpoczęły się intensywne prace w sadach.

W sadach trwają prace związane z zakończeniem cięcia zimowego, wygarniania wyciętych gałęzi, liści i niszczenia ich przy pomocy rozdrabniaczy. Niszczenie ma również pomóc w ograniczeniu występowania chorób grzybowych.

Następną czynnością, jaką sadownicy podejmą, jest nawożenie mineralne. Ze względu na wysokie ceny nawozów mineralnych, wielu gospodarzy ograniczy nawożenie do minimum. Mając wykonane analizy gleby możemy w racjonalny sposób planować nawożenie. Wielu ekspertów stwierdza, że nawożenie doglebowe potasem, fosforem, wapniem i magnezem możemy w tym sezonie ominąć, jeśli ich poziom jest optymalny. Natomiast nie należy omijać nawożenia azotem, ponieważ jest to pierwiastek szybko przemieszczający się w profilu glebowym. Azot wpływa na tegoroczny plon, ale również na jakość i ilość pąków w przyszłym roku. W celu ograniczenia strat azotu bardzo dobrą zasadą jest podzielenie zalecanej ilości nawozu na kilka dawek dostarczanych w ciągu sezonu. Termin wysiewu będzie zależał od rodzaju użytego nawozu. Duża liczba sadowników zastanawia się nad nawozami naturalnymi (obornik, gnojówka). Należy pamiętać, że takie nawozy nie działają zaraz po zastosowaniu.

Równocześnie z pracami związanymi z niszczeniem wyciętych pędów, trwają czynności polegające na przygotowaniu kwater pod nowe nasadzenia. Jeśli aura pogodowa pozwoli, to sadzenie drzew rozpocznie się z początkiem kwietnia. Wielu rolników stwierdza, że poziom wilgotności gleby jest niski. Ma to wpływ nie tylko na rozpuszczenie nawozów w glebie, ale także na przyjęcie nowo nasadzonych drzew.

W sadach jabłoniowych w najbliższym czasie będzie można wykonać zabieg środkami miedzowymi. Na kwaterach, gdzie występuje duża ilość opadłych liści zaleca się wykonanie przy pomocy belki herbicydowej oprysku 5-proc. roztworem mocznika lub preparatu mikrobiologicznego (np. Bactim liście), co spowoduje mniejszą presję ze strony parcha jabłoni. Prowadzimy lustrację sadów pod względem występowania jaj i form zimowych owadów szkodliwych. W celu ograniczenia występowania szkodników zaleca się zabieg przy użyciu oleju parafinowego.

W uprawie grusz sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Ostatnie ciepłe dni przyniosły pierwsze loty osobników miodówki gruszowej. Zostały już wykonane zabiegi zabielania drzew grusz glinką kaolinową, co oprócz ochrony przed przymrozkami, ma za zadanie dezorientację owadów dorosłych. Tam, gdzie jest duże nasilenie stosujemy pyretroidy. Zabieg wykonujemy w ciepły dzień, z temperaturą powyżej 15oC, w godzinach od 11.00 do 13.00. Jeśli zauważymy jaja szkodnika, to należy zastosować olej parafinowy solo w dawce 12-15 l lub olej parafinowy 10L+ siarka 5-6 kg/ha.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry