Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ogrodnictwo/Zalecenia w sadach drzew pestkowych

  

Zalecenia w sadach drzew pestkowych

2022-03-25

Kilka dni temu rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Aura za naszymi oknami również wskazuje na rozpoczęcie okresu wegetacji roślin. W uprawach sadów pestkowych rozpoczął się czas intensywnych prac, związanych z porządkami oraz ochroną drzew przed chorobami i szkodnikami.

Pierwsze zabiegi ochrony drzew przed szkodnikami i chorobami powinny być już za nami. Mam tutaj na myśli zabieg środkami miedziowymi w uprawie brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści. Jest bardzo ważny zabieg, który decyduje o zdrowotności i plonowaniu drzew w bieżącym sezonie, jak również w roku przyszłym. W sadach morelowych również trwają intensywne prace porządkowe, związane z wycinką gałęzi. Zabieg preparatami miedziowym jest ważny na początku wegetacji.

W sadach wiśniowych i czereśniowych trwa intensywne cięcie wiosenne ­- tam, gdzie nie było wykonane po zbiorach. Dużym zainteresowaniem cieszy się cięcie mechaniczne za pomocą pił konturowych. Coraz większa liczba sadowników się decyduje na taki zabieg. Po wykonanym cięciu należy wykonać zabieg przy użyciu środków miedziowych. Równie ważny w tym okresie jest zabieg przy użyciu oleju parafinowego przeciw mszycom i przędziorkom.

W uprawie śliw sytuacja przedstawia się w podobny sposób. Po wykonanym cięciu zimowym wykonujemy zabieg preparatami miedziowymi na choroby kory i drewna, a następnie preparatami na bazie oleju parafinowego na mszyce i misecznika śliwowego oraz inne szkodniki.

Następną ważną czynnością będzie nawożenie doglebowe nawozami mineralnymi. Wielu sadowników z powodu wysokich cen ograniczy je do minimum, ale zdajemy sobie sprawę, że bez nawozów nie będzie dobrych plonów, zarówno w tym sezonie, jak i przyszłym. Dlatego w takich sytuacjach bardzo przydatna jest analiza glebowa ziemi z sadów. Pozwala ona na racjonalne nawożenie i dostarczenie tych składników, które są w niedoborze.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry