Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Ogrodnictwo/O sytuacji na rynku owoców miękkich na "Jagodowych Trendach" w Kraśniku

  

O sytuacji na rynku owoców miękkich na "Jagodowych Trendach" w Kraśniku

2023-11-28

24 listopada 2023 r. specjaliści Działu Ogrodnictwo uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Jagodowe Trendy” w Kraśniku. To już 19. edycja tego wydarzenia, skierowanego do producentów owoców jagodowych, doradców, uczniów szkół rolniczych i wszystkich zainteresowanych tą gałęzią produkcji. Organizatorem konferencji był Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas konferencji towarzyszącej „Jagodowym Trendom” zostały wygłoszone wykłady przygotowane przez krajowych i zagranicznych ekspertów, dotyczące najnowszych technologii produkcji, marketingu, sprzedaży oraz przyszłości owoców jagodowych.

Obecnie owoce jagodowe są bardzo chętnie kupowane przez konsumentów, a świeże owoce są dostępne nie tylko sezonowo, ale przez cały rok. Najlepszą opłacalnością wyróżniają się owoce deserowe borówki i truskawki wysokiej jakości, odpowiednio zapakowane.

Borówka to gatunek lubiany przez konsumentów i był to udany sezon dla producentów borówek deserowych, szczególnie późnych odmian. Wysoki popyt i okresowe niedobory wybaczyły niższą jakość. Przebieg sezonu nie był korzystny dla przetwórców z uwagi na wysokie ceny surowca. Systematyczny wzrost produkcji tego gatunku w Polsce sprawia, że jest coraz większe zainteresowanie ze strony przetwórców, owoce tego gatunku mogą stanowić alternatywę dla truskawek przemysłowych. Możliwy jest mechaniczny zbiór owoców, co ograniczy koszty robocizny i poprawi rentowność.

W trakcie konferencji został podsumowany tegoroczny sezon, który nie był korzystny dla producentów malin do przetwórstwa. Dyskutowano, co można byłoby zrobić w kolejnym sezonie, aby ten sektor produkcji owoców jagodowych znalazł się w lepszej sytuacji. W debacie pt. „Jak ochronić krajowych producentów malin?” wzięli udział przedstawiciele producentów, organizacji branżowych, powstałego w sierpniu Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin oraz KOWR. Dyskusja dotyczyła możliwości ochrony i wsparcia krajowych producentów malin. Był też głos producentów, którzy są zniechęceni z uwagi na wysokie koszty produkcji i niską opłacalność produkcji malin oraz brak młodych następców w gospodarstwach sadowniczych. Źle został oceniony też interwencyjny skup malin w lipcu i we wrześniu, prowadzony przez podmioty należące do spółek Skarbu Państwa, gdyż nie wszyscy producenci mogli z tej formy pomocy skorzystać. Problemem jest duży napływ taniego surowca z Ukrainy i z Serbii, wolny rynek nie sprawdza się i nie jest korzystny dla producentów.

Przyszłość mają uprawy maliny deserowej, szczególnie produkcja w tunelach. Ważny jest stały popyt na maliny deserowe przez odbiorców zagranicznych i marketów w kraju oraz uniezależnienie od branży przetwórczej. Konieczne są zmiany polityki państwa, a także powrót do umów kontraktacyjnych. Obecnie na rynku owoców jagodowych występuje karuzela cenowa i karuzela nasadzeniowa. Mamy coraz więcej importowanych mrożonek, gdyż występuje spadek obszaru upraw dla przetwórstwa, brak stabilizacji produkcji, rosną koszty zbioru, problemem jest niedobór pracowników, jest symboliczny odsetek umów kontraktacyjnych, niezmienna polityka zakupowa mroźni i dobra rentowność produkcji owoców deserowych.

W przypadku porzeczki sezon był zły, gdyż przed zbiorami były bardzo duże zapasy mrożonek, duży import od początku roku. Ubiegłoroczne mrożonki zostały sprzedane poniżej kosztów. W tym roku był też mniejszy popyt na mrożonki i były niższe ceny eksportowe.

W części wystawowej prezentowały się firmy oferujące środki produkcji oraz ciągniki i maszyny rolnicze. Producenci mieli okazję zapoznać się z nowościami, wymienić się doświadczeniami i opiniami, a po wykładach wyciągnąć wnioski na przyszły sezon.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry