Glifosat szkodzi pszczołom?

2018-09-28

Naukowcy i organizacje ochrony przyrody od lat apelują o postępującym zjawisku jakim jest wymieranie pszczół na świecie i winią za ten fakt współcześnie stosowane środki ochrony roślin. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas w Austin potwierdzają wcześniejsze podejrzenia naukowców na ten temat. Stają oni po stronie, że stosowania glifosatu w uprawach roślin ma swój wpływ na zwiększoną śmiertelność pszczół na świecie.

Glifosat - jest głównym składnikiem bardzo popularnego w rolnictwie środka ochrony roślin o nazwie Roundup. Przeprowadzone ostatnio badania potwierdziły że przyczynia się on do niszczenia flory bakteryjnej pszczół, a przez to osłabia ich odporność, a zatem zwiększa podatność pszczół na ataki ze strony innych mikroorganizmów. Sprawia to że pszczoły stają się bardziej podatne na infekcje, które w efekcie mogą prowadzić do ich śmierci.

Badania polegały na wyeksponowaniu pszczół miodnych na działanie glifosatu w stężeniach powszechnie występujących w ich środowisku naturalnym. Po trzech dniach po kontakcie ze środkiem pszczoły poddano badaniom, w trakcie których zaobserwowano, że glifosat w znaczny sposób przyczynił się do upośledzenia ich mikroflory jelitowej. Naukowcy wykazali spadek obfitości zdrowych bakterii w czterech spośród ośmiu dominujących gatunków. Herbicyd wywołał największe spustoszenie w bakteriach, które pomagają pszczołom przetwarzać żywność i chronić organizm przed patogenami. Wykazali też, że pszczoły z upośledzonym mikrobiomem jelitowym powstałym na skutek kontaktu z herbicydem były bardziej narażone na śmierć po zainfekowaniu szczepem bakterii Serratia marcescens, który zaraża pszczoły na całym świecie niż pszczoły, które takiego uszkodzenia nie miały. Przeżywalność pszczół ze znacznie zubożoną mikroflorą jelitową na kontakt z patogenem wyniosła około 10%. Dla porównania około 50% pszczół ze zdrowym mikrobiomem przeżyło osiem dni po ekspozycji na ten sam patogen.

Wyniki badań według naukowców wyraźnie wskazują na istnienie związku pomiędzy stosowaniem glifosatu a spadkiem liczebności pszczół miodnych i rodzimych pszczół na całym świecie. Zaznaczyć trzeba jednak, że nie jest to jedyny czynnik, który doprowadza pszczoły do wymierania. Monsanto natomiast zaprzecza i stwierdza, że doniesienia o szkodliwości glifosatu dla pszczół są nieprawdziwe, a wcześniejsze badania nie wykazały, by wymieranie pszczół miało z jego stosowaniem jakikolwiek związek.

Oficjalnie glifosat jest cały czas uznawany jako środek bezpieczny dla pszczół.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • agrobiznes.pl
  • wolnemedia.net
  • www.rmf24.pl
udostępnij

  

do góry