Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Rośliny/Jak usuwać chwasty bez użycia chemii?

Jak usuwać chwasty bez użycia chemii?

2018-10-16

Chwasty stanowią dużą konkurencje dla upraw, ponieważ pobierają składniki pokarmowe, światło oraz wodę. Obecnie wzrosło zapotrzebowanie na rozwiązania organiczne, które pozwalają na kreatywne oraz wydajne gospodarowanie chwastami podczas planowania siewu i używania ściółki. Nie wszystkie chwasty są jednak szkodliwe. Poszczególne przyciągają zapylacze, natomiast inne mogą przyczynić się do poprawy warunków glebowych. Większą część chwastów można kompostować, co powoduje wzbogacenie gleby w składniki odżywcze. W wyjątkowych sytuacjach używajmy toksycznych środków przeciw chwastom. Takie rozwiązanie jest możliwe, ale wymaga innego podejścia. Toksyny, które są zawarte w niektórych preparatach są szczególnie szkodliwe dla środowiska, jak również dla ludzi. Najczęściej zawierają one glifosat. Jest to toksyczny herbicyd, który używany jest do zabijania chwastów, natomiast sam glifosat ma ograniczoną toksyczność.

Pozbywanie się chwastów bez użycia preparatów odbywa się poprzez usunięcie zarośniętych obszarów upraw, wycięcia wysokich chwastów, a następnie przykrywa się je grubą ściółką z kompostu lub folią wykonaną z tworzywa sztucznego. Bez udziału światła chwasty osłabną i ostatecznie znikną.

Kolejną metodą jest wykopanie głęboko zakorzenionych chwastów. Następnie układamy liście na kupie kompostu i zanurzamy korzenie w wiadrze z wodą na miesiąc. Woda użyta w tym procesie może być wykorzystana jako ciekły wsad pod uprawy, aby dostarczyć roślinom potrzebnych witamin i minerałów. Można również użyć organicznego chwastobójcy. Jest on oparty na kwasie pelargonowym, który zabija liście, ale nie przenika do korzenia.

Jakub Lipnicki
Źródło: okiemrolnika.pl

udostępnij

  

do góry