Uwaga na kleszcze!

2018-05-10

Rolnicy na co dzień wykonują prace w środowisku przyrodniczym , przez co są szczególnie narażeni na ukąszenia przez kleszcze oraz przenoszone przez nie choroby - boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Wzmożony wysyp tych pajęczaków zaczyna się w maju i trwa do późnej jesieni. Niebezpieczne są tylko zakażone osobniki, ale też nie da się z góry przewidzieć, z jakim możemy akurat mieć do czynienia, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Podstawowe działania profilaktyczne:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze,
  • stosowanie szczelnej osłony skóry podczas pobytu na terenach łąkowo-leśnych (długi rękaw, długie spodnie, wysokie skarpety naciągnięte na nogawki lub spodnie z ściągaczami, czapka z daszkiem, ubranie jasnego koloru, na którym łatwo da się zauważyć pełzającego pajęczaka),
  • dokładne kontrolowanie skóry po każdym powrocie z terenów łąkowo-leśnych, zwłaszcza w okolicach pokrytych delikatną i wilgotną skórą (pachy, pachwiny, fałdy skórne, za małżowinami usznymi).

Pamiętajmy, że kleszcze występują nie tylko w lasach i łąkach, złapać je można również na miejskich trawnikach, ogródkach.

Najważniejsze dla zdrowia naszego lub naszych zwierząt jest to, aby kleszcza wyjąć możliwie jak najszybciej. Im dłużej pajęczak tkwi w skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. Idealnie byłoby, gdyby kleszcza usunął lekarz.

O tym musimy pamiętać:

  • Kleszcza usuwamy za pomocą pęsety - nigdy za pomocą palców.
  • Nie smarujemy kleszcza masłem ani tłuszczem.
  • Nie wyciskamy kleszcza.
  • Kleszcz musi zostać usunięty cały, w ciele nie mogą pozostać żadne jego fragmenty - ani nóżki, ani główka.
  • Po wyjęciu kleszcza, należy zdezynfekować ranę wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym.
  • Rumień na skórze po wyjęciu kleszcza może świadczyć o boreliozie.
  • W aptekach dostępne są przyrządy do usuwania kleszczy.
  • Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie wyjąć kleszcza, zgłoś się do lekarza.

Jak dochodzi do zakażenia?

Kleszcze przenoszą różne choroby zakaźne, z których najgroźniejsze to borelioza, wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

Początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy mogą pojawić się w ciągu 1-6 tygodni od ugryzienia.

Jeśli po ukąszeniu zauważymy u siebie objawy takie, jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska i podjęcie leczenia.

Magdalena Olszewska

udostępnij

  

do góry