Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Zwierzęta/Efektywne zarządzanie stadem bydła mięsnego - demonstracje w powiecie kazimierskim zakończone

Efektywne zarządzanie stadem bydła mięsnego - demonstracje w powiecie kazimierskim zakończone

2023-10-25

Logotypy projektowe


11 października 2023 roku zakończyły się prowadzone w powiecie kazimierskim demonstracje pt. „Efektywne zarządzanie stadem bydła mięsnego w oparciu o nowoczesne metody oceny użytków zielonych oraz elektroniczny monitoring zwierząt”.

Demonstracje były prowadzone w gospodarstwie państwa Katarzyny i Mikołaja Sambórów. Jest to tradycyjne gospodarstwo rodzinne o powierzchni około 30 hektarów, z czego 3 hektary stanowią użytki zielone. Stado bydła mięsnego liczy ponad 80 sztuk, są to zwierzęta rasy Limousine oraz dokupione w ostatnim czasie bydło Charolaise. Stado jest pod stałą kontrolą użytkowości Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Instytutu Zootechniki - PIB w Balicach. W stadzie prowadzona jest ścisła kontrola pochodzenia, dobór osobników do rozrodu prowadzony jest w oparciu o buhaje z wysoką wartością genetyczną.

Gospodarstwo oprócz opasów sprzedaje także wysokiej wartości buhaje hodowlane. Zwierzęta utrzymywane są w systemie alkierzowo-pastwiskowym, w oborze wolnostanowiskowej ściołowej, w kojcach grupowych. Zwierzęta mają dostęp do wybiegu oraz wydzielonej części pastwiskowej. Wypas prowadzony jest od kwietnia do listopada, w zależności od odrostu runi pastwiskowej trwa około 12 godzin dziennie. Z wypasu mogą korzystać wszystkie grupy technologiczne za wyjątkiem opasów, które mają dostęp do wydzielonego, utwardzonego okólnika (wybiegu). Woda do obiektu jest dostarczana z wodociągu, stosowane są poidła niezamarzające. W części wybiegu i pastwiska stosowana jest beczka z wanną.

W gospodarstwie przyjęto równomierne wycielenia przez cały rok, nie stosuje się inseminacji, a buhaj (1 na zmianę) przebywa z krowami cały rok. Krycie opiera się na wymianie buhajów co 5 lat, a pochodzą one z hodowli zarodowych. Rocznie naturalnie kryte są 33 krowy. Średni okres międzywycieleniowy wynosi 898 dni. Odsadzenie cieląt od matek przeprowadza się w wieku około 210 dni, przy przeciętnej masie ciała 280 kg. Średnio opas trwa około 600 dni do masy ciała około 750 kg.

Celem demonstracji było przedstawienie optymalizacji prowadzenia stada bydła mięsnego pod względem jak najlepszego wykorzystania ograniczonych zasobów pastwiska w oparciu o wypas kwaterowy dawkowany, wykorzystujący system innowacyjnych elektrycznych przenośnych wygrodzeń oraz ocenę plonowania zielonki pastwiskowej i łąkowej, jak również pielęgnację pastwisk z uwzględnieniem zabiegów takich jak podsiew, nawożenie i włókowanie. W ramach optymalizacji zarządzania stadem, monitorowane były warunki termiczne oraz temperatura ciała bydła - zarówno podczas wypasu i przebywania na wybiegu, jak i w okresie przebywania zwierząt w budynkach inwentarskich. W tym celu bydło wyposażono w chipy rejestrujące temperaturę ciała wraz z infrastrukturą: antena, czytnik, LKD, nadajnik GSM. W ramach demonstracji gospodarstwo zostało wyposażone w poidła izolowane, niezamarzające, system elektrycznych wygrodzeń kroczących, zadaszony paśnik na siano/sianokiszonkę i poskrom z wagą elektroniczną.

W demonstracjach w ramach operacji w 2023 roku uczestniczyły dwie grupy rolników. Każda z grup wizytowała gospodarstwo trzykrotnie, w sezonie wiosennym, letnim oraz jesiennym (po zakończeniu sezonu pastwiskowego).

Urządzenia dostarczone do demonstracji są bardzo pomocne w hodowli, ułatwiają one pracę przy obsłudze zwierząt. Odczyty temperatury ciała bydła pozwolą na szybie wykrycie chorych sztuk, co korzystnie wpłynie na leczenie i ogólne wyniki produkcyjne gospodarstwa.

Mateusz Niziurski

udostępnij

  

do góry