Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Zwierzęta/Obszar zagrożenia ASF po zmianach

Obszar zagrożenia ASF po zmianach

2018-06-13

Kwestia dotycząca regionalizacji, czyli wyznaczania stref z ograniczeniami w związku z występowaniem na terytorium krajów członkowskich (w tym Polski) afrykańskiego pomoru świń (ASF), została określona w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającą decyzję wykonawczą 2014/178/UE (decyzja 2014/709/EU z dnia 9 października 2014).

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi nowych zasad utrzymywania obszaru zagrożenia ASF (strefa niebieska), Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (rozdział dotyczący świń i dzików), modyfikacji uległ załącznik do decyzji 2014/709.

Na podstawie powyższych zmian, zniesienie obszaru zagrożenia („niebieska strefa”) staje się możliwe po 3 miesiącach od wystąpienia ogniska ASF (po przeprowadzeniu mycia i dezynfekcji w ognisku), pod warunkiem, że na danym obszarze nie było ognisk w ciągu poprzedzających 12 miesięcy.

Według wyjaśnień Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, oznacza to, że obszar zagrożenia zachowany został na terenach, na których w 2016 roku stwierdzane były ogniska afrykańskiego pomoru świń. W tym wypadku obszar zagrożenia będzie mógł być zdjęty 12 miesięcy po potwierdzeniu ostatniego ogniska ASF. Innymi słowy, jeżeli w danej gminie na tym obszarze ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń wystąpiło np. 30 czerwca ubiegłego roku, to o ile nie pojawią się tam nowe ogniska choroby, 1 lipca 2018 r. będzie możliwe zawnioskowanie do Komisji Europejskiej o to, by obszar tej gminy wyłączyć ze strefy niebieskiej. Wydanie takiej decyzji trwa ok. 2 - 3 tygodni.

Małgorzata Duda
Źródło: GIW, farmer.pl

udostępnij

  

do góry