Strona główna/Świętokrzyski portal rolny/Zwierzęta/Parlament Europejski za zakazem prewencyjnego stosowania antybiotyków u zwierząt

Parlament Europejski za zakazem prewencyjnego stosowania antybiotyków u zwierząt

2018-10-30

Parlament Europejski przyjął przepisy wprowadzające od 2022 roku zakaz profilaktycznego stosowania antybiotyków u zdrowych zwierząt. Nowe przepisy mają na celu zakończyć stosowania niepożądanych praktyk jakim jest nadużywanie antybiotyków w rolnictwie. Wprowadzony zakaz ma na celu ograniczyć powstawanie i rozprzestrzenianie się lekoopornych bakterii, oraz zabezpieczyć najsilniej działające antybiotyki tylko do użytku dla ludzi.

Nowe przepisy mają ostatecznie ograniczyć profilaktyczne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w celach prewencyjnych, a także skończyć z stosowaniem ich jako stymulatorów wzrostu. Dlatego od 2022 r. leki weterynaryjne nie mogą w żadnym wypadku służyć poprawie wydajności ani kompensować błędów w hodowli zwierząt. Mają być stosowane jedynie w leczeniu chorych zwierząt i tylko wtedy, gdy uzasadni to lekarz weterynarii, a także w przypadkach, gdy istnieje realne ryzyko wystąpienia zakażenia.

Ponadto wprowadzone przepisy umożliwią Komisji Europejskiej wyselekcjonowanie z obiegu antybiotyków zarezerwowanych wyłącznie do leczenia ludzi. Pozwoli to w przyszłości na skuteczne leczenie ludzi, gdy inne antybiotyki przestaną działać. Dotychczas w leczeniu ludzi i zwierząt stosowano te same leki. Wprowadzone przepisy mają doprowadzić także do lepszej i sprawniejszej kontroli importowanej żywności pod względem zawartości antybiotyków. Importowane środki spożywcze zanim trafią do krajów Europy będą musiały spełnić określone normy przyjęte przez UE.

Na całym świecie nadużywanie stosowania antybiotyków w rolnictwie trwa od dziesięcioleci, co niewątpliwie sprzyjają rozwojowi lekoopornych bakterii. Polska zajmuje tu niechlubne 2. miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt krytycznie ważnych antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi). Szacuje się, że ze wszystkich antybiotyków na świecie 70% jest stosowanych w samym rolnictwie.

Nowe przepisy zatwierdzone przez PE nie zakazują leczenia zwierząt antybiotykami, a jedynie ograniczają ich nadmierne i często bezzasadne stosowanie.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • agronews.com.pl
  • wiescirolnicze.pl
udostępnij

  

do góry