Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Agroturystyka kwalifikowana - innowacyjna forma wypoczynku

Agroturystyka kwalifikowana - innowacyjna forma wypoczynku

2020-08-13

Wzrost zainteresowania agroturystyką kwalifikowaną w Polsce jest spowodowany modą na aktywne formy wypoczynku. Turystyka kwalifikowana to forma turystyki, która wymaga specjalnego przygotowania i wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Nastwiona jest ona na wypoczynek i rekreację, a także doskonalenie sprawności ruchowej, wydolności fizycznej i zdrowia oraz wszechstronne poznanie kraju. „Turysta kwalifikowany” to osoba zainteresowana turystyką nastawioną na wybrane dyscypliny sportowe np. wędrówki piesze nizinne i górskie, jazdę konną, kolarstwo, kajakarstwo, narciarstwo, sporty motorowe lub żeglarstwo.

Gospodarstwa agroturystyczne chcąc wpisać się w ten światowy trend w turystyce wykorzystują walory przyrodnicze regionu, w którym się znajdują. Ich położenie w pobliżu lasu, rzek, jezior lub na terenie o nietuzinkowym ukształtowaniu zachęca gospodarzy do stworzenia gospodarstwa wyspecjalizowanego w danej dziedzinie. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie turystów, którzy odczuwają potrzebę ucieczki od zgiełku wielkich miast, a jednocześnie są nastawieni na sport i aktywność fizyczną połączone z wszechstronnym poznaniem własnego kraju.

Gospodarz chcąc stworzyć ofertę atrakcyjną z punktu widzenia turystki kwalifikowanej nie może opierać się tylko na zorganizowaniu bazy technicznej w swoim gospodarstwie lub na otoczeniu swojej zagrody. Bardzo ważne jest by pełnił rolę „przewodnika do spędzania wolnego czasu” poprzez wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie aktywności fizycznej. Pasja i zamiłowanie właścicieli do wybranej formy rekreacji jest jedną z najprostszych dróg do osiągniecia założonego celu, jakim jest pozyskanie jak największej bazy klientów.

Typowe gospodarstwa agroturystyczne, świadczące podstawowe usługi będą miały coraz mniejszy udział w rynku agroturystycznym. W dużej mierze sukces gospodarstwa zależy od pomysłu właścicieli na świadczenie niebanalnych usług. U mieszkańców dużych miast świadomość znaczenia aktywności fizycznej niestety często nie łączy się w sposób oczywisty z terenami wiejskimi. Niemniej jednak zauważalny jest trend poszukiwania turystyki kwalifikowanej na obszarach wiejskich.

Prowincje stanowią idealne miejsce do rozwoju turystyki kwalifikowanej poprzez nieocenione walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz zmienność i różnorodność otoczenia. Są to niejednokrotnie miejsca o bogatej tradycji ludowej i historii. Te cechy sprawiają, że tereny wiejskie stają się atrakcyjne dla turysty świadomego, jakim jest „turysta kwalifikowany”, którego interesuje dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu oraz który przejawia troskę o środowisko naturalne. Warto zatem sprawić by zagroda stała się miejscem wpisującym się w nowoczesne trendy przy jednoczesnym zachowaniu dziedzictwa kultury materialnej i tradycyjnego krajobrazu rolniczego wsi.

Samo położenie województwa świętokrzyskiego na terenie najstarszych w Polsce Gór Świętokrzyskich skłania do realizowania agroturystyki kwalifikowanej, dzięki niezliczonym szlakom pieszym i rowerowym. Bogate w zabytki, malownicze obszary Ponidzia, Ziemi Sandomierskiej i nie tylko, cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających. Region daje różne możliwości do rozwoju aktywnej turystyki, więc dlaczego z tego nie skorzystać?

Izabela Milcarz

Źródło:

  • Agroturystyka kwalifikowana jako nowy trend w rozwoju turystyki wiejskiej w Polsce, Joanna Poczta, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

 

udostępnij
do góry