Mamy ostatni tydzień maja, praktycznie we wszystkich lokalizacjach sadowniczych jest okres wzrostu zawiązków, na drzewach możemy znaleźć pojedyncze kwiaty. W naszym rejonie coraz bardziej widać skutki braku opadów, poziom wilgoci w glebie znacznie się obniżył.
Aktualne zalecenia sadownicze (25 maja)Od 25 maja do 25 czerwca 2022 roku można ubiegać się o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Materiał siewny - rusza nabór wniosków o przyznanie pomocyDo 27 czerwca 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” w dwóch obszarach - rozwój produkcji prosiąt oraz nawadnianie w gospodarstwie. Pierwotny termin składania dokumentów wyznaczony na 27 maja został wydłużony.
Modernizacja gospodarstw rolnych - termin przyjmowania wniosków o wsparcie na inwestycje w produkcję prosiąt i nawadnianie wydłużony o miesiącSerdecznie zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów”.
BItwa Regionów - VII edycja konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich. Zgłoszenia do 31 majaMuszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) nazywana także muszką plamistą należy do bardzo groźnych szkodników inwazyjnych występujących zwłaszcza w uprawach roślin jagodowych. Atakuje ona m.in. truskawki, borówki, maliny, jeżyny, ale także drzewa pestkowe oraz owoce gatunków dziko rosnących.
Muszka plamoskrzydła - groźny szkodnik w uprawie owoców„Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego” to temat seminarium, które odbyło się 18 maja 2022 r. w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Projekt ten realizuje konsorcjum, na czele którego stoi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w
Relacja z seminarium „Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego”Była to już ostatnia z cyklu konferencja poświęcona nawożeniu i biostymulacji roślin. Odbyła się ona 18 maja br., i odbyła się w Sandomierzu, w siedzibie ŚODR Oddział w Sandomierzu.
„Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” - relacja z trzeciej konferencji w SandomierzuW sadach mamy koniec okresu kwitnienia lub już po kwitnieniu. Okres kwitnienia dla niektórych gatunków był krótki i intensywny (śliwa), a np. jabłonie miały dobry czas kwitnienia. Okres po kwitnieniu to również czas ważnych zabiegów ochrony i strategiczny dla dalszego sezonu wegetacyjnego. Jednym z problemów w sadach jest długotrwały brak opadów, co wiąże się z postępującą suszą.
Aktualne zalecenia sadownicze (19 maja)Smaczna, domowa kuchnia, uczestnictwo w codziennym życiu rolnika, wszechobecny spokój oraz możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury to tylko część z wielu powodów, dla których warto wybrać agroturystykę.
Dlaczego agroturystyka? Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca”Pszczelarze od lat uprawiają rośliny, które określane są jako pożytki pszczele, np. facelia, gryka. Rolnicy zaś uprawiają rośliny, które także stanowią pożytki pszczele - rzepak, słonecznik, seradelę, koniczyny. Zapylanie roślin pozwala uzyskać wyższe plony, a pszczoły produkują miody, które są cenne dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że rośliny miododajne z przeznaczeniem na pożytki pszczele można uprawiać w
Rośliny miododajne można uprawiać w mieszankach międzygatunkowych