Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Ogrodnictwo

Znaleziono wiadomości: 407.

 •    27. Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikoza 2024-07-12

  27. Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikozach - relacja

  7 lipca 2024 roku w Dwikozach, w powiecie sandomierskim odbyło się 27. Wojewódzkie Święto Pomidora pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik i Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka. Organizatorami Święta byli Rada Gminy w Dwikozach, Wójt Gminy Dwikozy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dwikozach. Gospodarzami imprezy byli: Magdalena Płatek z Kępy Chwałowskiej i Artur Tomczyk z Mściowa.

  27. Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikozach - relacja
 • Zabiegi przed sadzeniem truskawki 2024-07-12

  Zabiegi przed sadzeniem truskawki

  Sierpień to odpowiedni termin do założenia plantacji truskawki. Odpowiednie przygotowanie gleby przed sadzeniem roślin zapewni dobre przyjęcie się roślin, odpowiedni rozwój mocnego systemu korzeniowego i dobre plonowanie w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

  Zabiegi przed sadzeniem truskawki
 • Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach 2024-07-12

  Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach

  O plantacje porzeczek musimy zadbać także po zakończeniu owocowania. Latem, po zbiorach owoców należy zadbać o krzewy, zapewni to dobre plonowanie w przyszłym roku. Ważne jest cięcie krzewów, ale także nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami oraz usuwanie zachwaszczenia.

  Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach
 • Aktualne zalecenia sadownicze [11 Lipca] 2024-07-11

  Aktualne zalecenia sadownicze [11 Lipca]

  Mamy początek lata, od kilku tygodni trwają już intensywne zbiory owoców z naszych upraw między innymi czereśni, porzeczki czarnej i kolorowej, moreli oraz maliny. W stosunku do poprzednich lat zbiory owoców wiśni rozpoczęły się wcześniej. Zbiory te trwają dość krótko ale intensywnie, dlatego nastąpiło skumulowanie prac w naszych sadach.

  Aktualne zalecenia sadownicze [11 Lipca]
 • Uwaga na rdzę fasoli 2024-07-10

  Uwaga na rdzę fasoli

  Obecny sezon wegetacyjny (uprawowy) charakteryzuje się dużą dynamiką, jeżeli chodzi o warunki temperaturowe i wilgotnościowe powietrza. Rolnicy przychodzą do Ośrodka z licznymi problemami dotyczącymi uprawy i ochrony warzyw przed agrofagami. Jednym z takich problemów jest obecnie rdza fasoli.

  Uwaga na rdzę fasoli
 • Ochrona ogórków gruntowych przed mączniakiem 2024-07-02

  Ochrona ogórków gruntowych przed mączniakiem

  Okres wegetacyjny jest w pełni, a w roślinach zachodzą intensywne procesy rozwojowe (wzrost wegetatywny i rozwój generatywny). W początkowym okresie obserwowaliśmy deficyt wody opadowej, po czym czerwiec obfitował w ulewne deszcze. Plantatorzy ogórków gruntowych z jednej strony cieszyli się z tego powodu, gdyż nie musieli nawadniać swoich plantacji, ale z drugiej strony deszcz, który był niemal każdego dnia i wysoka temperatura

  Ochrona ogórków gruntowych przed mączniakiem
 • Ochrona warzyw w procentach i stężeniach 2024-06-21

  Ochrona warzyw w procentach i stężeniach

  Aby uzyskać plony wysokiej jakości, należy systematycznie lustrować plantacje roślin. Po stwierdzeniu wystąpienia agrofagów, które mogą zagrażać plantacjom, należy jak najszybciej wykonywać zabiegi ochrony roślin.

  Ochrona warzyw w procentach i stężeniach
 • Aktualne zalecenia sadownicze [13 czerwca] 2024-06-13

  Aktualne zalecenia sadownicze [13 czerwca]

  Rozpoczęliśmy okres letni w naszych sadach. Ten sezon jest bardzo intensywny pod względem zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Niezależnie od intensywności prowadzenia sadów, w tym sezonie wegetacyjnym występują mszyce różnego rodzaju.

  Aktualne zalecenia sadownicze [13 czerwca]
 • Aktualne zalecenia sadownicze (23 maja) 2024-05-23

  Aktualne zalecenia sadownicze (23 maja)

  Nadeszły upragnione opady deszczu, które na szczęście były spokojne. Widmo suszy zostało na jakiś czas oddalone. Poziom ochrony w naszych sadach jest bardzo zróżnicowany. Jest to uzależnione od ilości zawiązków owoców na poszczególnych odmianach i gatunkach. W przypadku sadów, gdzie w tym roku praktycznie nie będzie plonów,  ochrona jest minimalna.

  Aktualne zalecenia sadownicze (23 maja)
 • Zaburzenia we wzroście i rozwoju rozsady pomidora 2024-05-16

  Zaburzenia we wzroście i rozwoju rozsady pomidora

  Przygotowanie prawidłowo rozwiniętej rozsady pomidora jest nie lada wyzwaniem. Nawet dla osób zajmujących się produkcją rozsady na sprzedaż może pociągać za sobą wiele niespodzianek.

  Zaburzenia we wzroście i rozwoju rozsady pomidora
do góry