Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dereń jadalny - wyjazd studyjny ogrodników

Dereń jadalny - wyjazd studyjny ogrodników

2019-09-18

Z uprawą i wykorzystaniem w produkcji ogrodniczej derenia jadalnego (Cornus mas) zapoznali się uczestnicy wyjazdu studyjnego do Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach, który odbyl się 13 września br.

Wyjazd studyjny pod hasłem „Uprawa derenia jadalnego z elementami innowacji jako alternatywnej rośliny dla sadownictwa” został zorganizowany w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Projekt wyjazdu, opracowany w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW 2014-2020.

Wykłady prowadził dr Narcyz Piórecki, Dyrektor Arboretum. Omówił technologię uprawy derenia jadalnego, odmiany najbardziej przydatne do uprawy w warunkach Polski, szerokie zastosowanie lecznicze i kulinarne tych owoców oraz nieskończone, jak się okazało, możliwości ich przetwarzania. Dereń jadalny - niegdyś roślina typowo dworska - jest długowieczny, plenny, może owocować nawet do 200 lat, odporny wobec chorób i szkodników, nie wymaga intensywnej ochrony chemicznej.

Po części teoretycznej nastąpiła praktyczna, czyli zwiedzanie bogatej i jedynej takiej w Polsce kolekcji odmian derenia jadalnego. Wyselekcjonowane w Bolestraszycach odmiany derenia to pierwsze, zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Polsce odmiany tej rośliny. Charakteryzują się zimoodpornością i mogą być uprawiane niemal na terenie całej Polski. Nazwy pochodzą albo od miejscowości, w których znaleziono siewki, opisane później jako nowe kultywary, albo od nazwisk botaników. Spośród odmian bolestraszyckich można wybrać i dopasować do własnych potrzeb odpowiednią odmianę, która będzie dobrze rozwijać się i owocować w lokalnych warunkach. Dr Piórecki określił Sandomierszczyznę jako doskonały region do uprawy tej rośliny, głównie ze względu na uwarunkowania glebowe.

Podczas wykładów można było „namacalnie’ stwierdzić czy uzyskane z derenia przetwory, jak i sam dereń jako owoc deserowy w wielu odmianach, mogą znaleźć uznanie wśród konsumentów. Po degustacjach produktów takich jak dżemy, galaretki, soki, kompoty czy octy opinie były bardzo pozytywne. Największym uznaniem cieszyły się tzw. polskie oliwki, czyli zbierany na zielono podkarpacki dereń kiszony, wpisany na listę produktów tradycyjnych.

W szkoleniu wzięło udział 40 osób - byli to producenci i doradcy z województwa świętokrzyskiego, a także przedstawiciele grup producenckich współpracujących z naszym ośrodkiem oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.

Elżbieta Krempa

Wyjazd studyjny do Arboretum w Bolestraszycach [fot. E. Krempa, I. Niedobit]

 

 

 

udostępnij
do góry