Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich - relacja z wyjazdu studyjnego do Małopolski

Dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich - relacja z wyjazdu studyjnego do Małopolski

2023-09-19

W dniach 12-14 września 2023 r. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich( SIR) pn. „Dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich” zrealizował drugą część projektu tj. 3-dniowy wyjazd studyjny na teren województwa małopolskiego

Plakat wyjazdu

Uczestnikami wyjazdu była 30-osobowa grupa z województwa świętokrzyskiego: rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, producenci żywności na małą skalę, przedsiębiorcy, członkowie KGW, doradcy ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawiciele jednostek i podmiotów działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematem.

Projekt zakładał zaprezentowanie dobrych przykładów działalności okołorolniczej na terenie województwa małopolskiego z zakresu:

  • funkcjonowania zagród edukacyjnych - Artystyczna Zagroda, Wiśniowy Gaj i Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”
  • funkcjonowania obiektów turystyki wiejskiej i agroturystyki - Chatka Włóczykija wraz z Schroniskiem Dobrych Myśli i Agroturystyka Zacisze
  • przetwórstwo produktów z własnego gospodarstwa w oparciu o tradycję regionu - „Lavendziarnia Stoki 6”, Pstrągarnia „Pstrąg Ojcowski” i Winnica Zawadka
  • wpływu tradycji regionu na rozwój turystyki wiejskiej - Sądecki Park Etnograficzny

Dzień pierwszy

Dnia 12 września odbyły się trzy wizyty studyjne, a pierwszym odwiedzonym miejscem była „Lavendziarnia Stoki 6”. W trakcie wizyty właściciele gospodarstwa, państwo Sitek, zaprezentowali swoje gospodarstwo zajmujące się ekologiczną uprawą lawendy lekarskiej oraz całą gamę produktów z lawendy, wykonywanych rzemieślniczo według tradycyjnych receptur. Właściciele gospodarstwa „żyją lawendą” upatrując w niej doznania kulinarne i działanie kosmetyczne. Do tej pory państwo Sitek przetwarzali lawendę wykorzystując usługi zewnętrzne ale dzięki różnym programom dotacyjnym m.in. Restrukturyzacji Małych Gospodarstw oraz wsparciu dla tzw. małego przetwórstwa realizują w swoim gospodarstwie inwestycje (m.in. hala produkcyjno - magazynowa), które z pewnością przyczynią się do rozwoju gospodarstwa.

Kolejnym przystankiem na mapie wyjazdu była Pstrągarnia „Pstrąg Ojcowski” znajdująca się w samym sercu Narodowego Parku Ojcowskiego. Historia Pstrągarni oraz hodowla pstrąga potokowego sięga 1935 roku i była jedną z pierwszych w tym rejonie. W momencie kiedy lata świetności hodowli dobiegły końca a same stawy zostały przeznaczone do neutralizacji, na dzierżawę tego miejsca zdecydowały się Maria Węgiel wraz z córką Agnieszką Sendor. Ich determinacja sprawiła, że z zapomnianego miejsca stworzyły obiekt turystyczny kojarzony w całej Europie, ale co najważniejsze udało im się przywrócić hodowlę pstrąga potokowego. Ich działalność została doceniona na arenie międzynarodowej. 15 października 2018 r. w Brukseli Pani Magdalena Węgiel odebrała pierwszą nagrodę w konkursie na najbardziej innowacyjną rolniczkę w UE.

Ostatnim punktem programu tego dnia była Winnica Zawadka. W tej małej rodzinnej manufakturze, u progu, uczestników powitali właściciele - pasjonaci wina. Pan Szymon Maziarz wraz z żoną chętnie oprowadzili po winnicy opowiadając jej historię. Specjalnością winnicy są lekkie wina białe ale w winnicy produkowane są także czerwone wina wytrawne i lekkie wina różowe. W winnicy, w sposób ekologiczny, uprawiane są takie odmiany winorośli jak: Solaris, Bianca, Regent, Rondo, Bolero i Marechal Foch, Johanniter, Chardonnay, Rosler, Monarch i Hibernal. Dodatkowym atutem gospodarstwa jest jego malowniczne położenie w Beskidzie wyspowym, z rozciągającym się widokiem na jezioro Rożnowskie.

Dzień drugi

Pierwszym wizytowanym miejscem tego dnia była zagroda edukacyjna „Wiśniowy Gaj”. Temperamentna właścicielka, pani Irena Szewczyk, zdecydowanie przypadła do gustu uczestnikom wyjazdu. Z sali padało mnóstwo pytań dotyczących funkcjonowania zagrody, na które właścicielka chętnie odpowiadała bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu. Właścicielka dysponuje w swojej zagrodzie kadrą z przygotowaniem pedagogicznym i psychologicznym. Praca z dziećmi, prowadzenie z nimi warsztatów i zajęć wymaga niezwykłego zaangażowania, odpowiedzialności i pomysłowości, co zdecydowanie charakteryzuje panią Irenę oraz jej pracowników. Działalność edukacyjna nie jest jedynym źródłem dochodu gospodarstwa. Wytwarzana jest tu suska sechlońska - produkt oznaczony unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Nazwa produktu wywodzi się od nazwy miejscowości Sechna oraz od suszki czyli podsuszonej i podwędzonej śliwki. Zarówno w przypadku produkcji i sprzedaży „Suski” tak i przy działalności edukacyjnej pani Irena stawia na współpracę, podkreślając jej rolę przy każdej okazji.

Na kolejną wizytę uczestnicy udali się do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące tradycyjną kulturę lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych Łemków, Niemców i Cyganów. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję przekonać się o roli tradycji regionu w rozwoju turystyki wiejskiej.

W trakcie wyjazdu studyjnego nie zabrakło także garści informacji dla pszczelarzy. Wizytowane gospodarstwo pasieczne „Bartnik Sądecki” to duże przedsięwzięcie zatrudniające ponad 100 osób, którego celem jest szeroko rozumiane promowanie pszczelarstwa. Na terenie obiektu, należącego do Sieci Zagród Edukacyjnych, znajduje się Muzeum Pszczelarskie, Żywa Pasieka, Miodowa Szkoła, Spichlerz, Api-domki, Park Zarembów ze ścieżką edukacyjną, Zagroda ze zwierzętami oraz pokoje gościnne i restauracja. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali wykładu dotyczącego życia pszczół, mieli również możliwość zadawania pytań wykładowcy. Ostatnim punktem wizyty były warsztaty z robienia świec.

Agroturystyka „Chatka Włóczykija” i „Schronisko Dobrych Myśli” to miejsce noclegowe dla uczestników ale również przykład miejsca, które bazując na tradycji i kulturze regionu, odniosło sukces w turystyce wiejskiej. Prezentacja obiektu została przeprowadzona przez właściciela - pana Adama Gancarka, pasjonata gór oraz założyciela fundacji „W drodze do marzeń”. I to właśnie dzięki działalności fundacji na terenie kompleksu organizowane są wydarzenia kulturalne oraz warsztaty, konkursy i wycieczki edukacyjne dla dzieci. Przedsięwzięcie pana Adama prosperuje zgodnie z zasadą turystyki zrównoważonej, której celem jest maksymalizacja społeczno-ekonomicznych korzyści dla społeczności lokalnych, wsparcie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zmniejszenie negatywnych skutków oddziaływania na środowisko naturalne.

Dzień trzeci

W programie ostatniego dnia wyjazdu studyjnego znalazły się dwa miejsca. Jednym z nich było gospodarstwo agroturystyczne ”Zacisze”. Właściciele, państwo Elżbieta i Adam Bargieł odziedziczyli gospodarstwo po rodzicach i postanowili nie zmarnować jego potencjału. Prowadzona przez nich działalność agroturystyczna jest ich zajęciem dodatkowym, zrodzonym z przywiązania do miejsca i chęci kontaktu z ludźmi. Na terenie obiektu znajduje się ok 5 ha sad oraz warzywnik. Pani Elżbieta zajmuje się przetwórstwem produktów z gospodarstwa, które następnie sprzedaje turystom lub na Targu Pietruszkowym w Krakowie.

Ostatnim punktem wyjazdu studyjnego była „Artystyczna Zagroda”. Obiekt ten działa w sieci “Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” oraz „Sieci Zagród Edukacyjnych”. W zagrodzie uprawiane są niemal wszystkie znane zioła, a gospodyni posiada rozległą wiedzę na temat uprawy, suszenia, właściwości i zastosowania ziół. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat kuchni i medycyny niekonwencjonalnej opartych na najbardziej popularnych gatunkach ziół. W trakcie spotkania odbył się również pokaz rękodzieła artystycznego.

Dzięki uczestnictwu w wyjeździe studyjnym świętokrzyska grupa zapoznała się z szeregiem ciekawych rozwiązań organizacyjnych, obejmujących także zarządzanie i marketing, w obiektach, które dzięki dywersyfikacji dochodów odniosły sukces. Bardzo istotnym aspektem wydarzenia było nawiązanie kontaktów oraz wymiana doświadczeń przez uczestników w zakresie działalności prowadzonych we własnych gospodarstwach. Jesteśmy przekonani, że bezpośrednie spotkania z kreatorami różnych działalności okołorolniczych będą inspiracją dla rolników naszego województwa i przyczynią się do rozwoju poszczególnych gospodarstw a tym samym rozwoju obszarów wiejskich w województwie świętokrzyskim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich

Izabela Milcarz

 

udostępnij
do góry