Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dobre przykłady dywersyfikacji dochodów - relacja z wyjazdu studyjnego do Małopolski

Dobre przykłady dywersyfikacji dochodów - relacja z wyjazdu studyjnego do Małopolski

2023-07-19


W dniach 11-13 lipca 2023 r. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich( SIR) pn. „Dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich” zrealizował pierwszą część projektu tj. 3-dniowy wyjazd studyjny.

Dobre praktyki

Uczestnikami wyjazdu była 30-osobowa grupa z województwa świętokrzyskiego: rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, producenci żywności na małą skalę, przedsiębiorcy, członkowie KGW, doradcy ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawiciele jednostek i podmiotów działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematem. Organizator zapewnił uczestnikom transport, noclegi, wyżywienie, opiekę merytoryczno-organizacyjną, degustacje produktów wytwarzanych w gospodarstwach oraz warsztaty.

Zgodnie z harmonogramem zaprezentowanych zostało 9 miejsc na terenie województwa małopolskiego w tym dwie zagrody edukacyjne Artystyczna Zagroda i Wiśniowy Gaj, dwa miejsca z ofertą turystyczną  Agroturystyka Zacisze oraz  Chatka Włóczykija wraz z Schroniskiem Dobrych Myśli oraz 4 inne obiekty: Lavendziarnia, Pstrągarnia Pstrąg Ojcowski, Winnica Zawadka i Bartnik Sądecki, które prezentowały przetwórstwo żywności i innych produktów (kosmetyki, świece itp.) w oparciu o tradycję regionu i własną produkcję z gospodarstwa, często ekologiczną.

Jednym z odwiedzonych miejsc był Sądecki Park Etnograficzny, który jest przykładem wpływu tradycji regionu na rozwój turystyki wiejskiej. Ekspozycja skansenu prezentuje majątkowe i społeczne zróżnicowanie kultury ludowej Sądecczyzny, a wiedzę o tradycji regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne: „izba weselna" czy „wystawa skrzyń wianowych”. Na terenie skansenu odbywają się cykliczne oraz okazyjne wystawy, prezentacje dawnych wiejskich rzemiosł, kuchni regionalnej i warsztatów rękodzielniczych, zaś latem liczne, plenerowe imprezy folklorystyczne.

Gospodarstwo agroturystyczne Wiśniowy Gaj będące jednocześnie zagrodą edukacyjną. Jego właścicielka po wielu latach zdobywania doświadczeń bardzo zwraca uwagę na psychikę dzieci i dba o to, aby ich pobyt był urozmaicony. Jak sama twierdzi dzieci mają naturę bardzo ruchliwą i szybko się nudzą, dlatego w gospodarstwie jest 4 osobowa kadra z doskonałym przygotowaniem rolniczym, turystycznym, pedagogicznym i psychologicznym, która prowadzi warsztaty i zajęcia  z dziećmi. Dodatkowo jest wiele innych atrakcji, aby w trakcie zajęć zrobić przerwę na zabawę i ruch. Oferta przygotowanych zajęć skierowana jest przede wszystkim do dzieci młodszych, tj. przedszkoli i klas od 1-3. Ponad to w gospodarstwie oferowane są noclegi oraz wytwarzany jest produkt z unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne suska sechlońska. „Suska” oznacza suszkę, czyli podsuszoną i podwędzoną śliwkę, „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna.

Sądecki Bartnik to obecnie duża firma będąca spełnieniem pasji, fascynacji życiem pszczół oraz aspiracji zawodowych właściciela. Ukazuje ogrom przedsięwzięcia związanego
z pszczelarstwem. Zatrudnionych jest tu ponad 100 osób. W ofercie są prelekcje, warsztaty, produkty pszczele, akcesoria pszczelarskie, wydawnictwa o tematyce pszczelarskiej, inhalacje, noclegi oraz restauracja.  

Lavendziarnia - tu uprawia się ekologicznie lawendę wąskolistną (lekarską) oraz wytwarza i sprzedaje się produkty z lawendy. Są to olejki, kosmetyki i produkty spożywcze np. syropy, octy, lemoniada. Gospodarstwo ma nietypowy i innowacyjny kierunek. Udało się skorzystać z takich dotacji unijnych jak bon na innowację, restrukturyzacja małych gospodarstw i tzw. małe przetwórstwo.

 Pstrągarnia Pstrąg Ojcowski - to gospodarstwo zajmujące się hodowlą pstrąga potokowego, tradycyjną metodą w stawach ziemnych na terenie Narodowego Parku Ojcowskiego. Jest tu również miejsce do spacerów, odpoczynku i ogródek grillowy, gdzie serwuje się wędzone i pieczone pstrągi - zawsze świeże. To przedsięwzięcie prowadzone jest przez matkę i córkę. Ich innowacyjne podejście do prowadzenia przedsięwzięcia polega hodowli pstrąga potokowego, który jest produktem tradycyjnym, w zgodzie z naturą i nowoczesnym podejściem do biznesu. Zostało to docenione w Unii Europejskiej. Zdobyły tytuł Innowacyjnych rolniczek UE.

Artystyczna Zagroda to czynne gospodarstwo rolno - ekologiczne, w którym hodowane są owce, króliki, drób. Wokół domu znajduje się ziołowo - warzywny ogród. Gospodyni to pasjonatka zielarstwa i rękodzielnictwa. W swoim ogrodzie uprawia niemal wszystkie znane zioła. Posiada rozległą wiedzę na temat uprawy, suszenia, właściwości i zastosowania ziół w kuchni i medycynie niekonwencjonalnej, którą chętnie podzieliła się z  uczestnikami wyjazdu studyjnego. Opracowuje olejki ziołowe, będące bazą do wyrobu mydełek, kremów i świec,  a z suszonych ziół komponuje zdrowotne i smakowe herbatki oraz nalewki. Kuchnia którą serwuje oparta jest na ekologicznych produktach z własnego gospodarstwa. Podaje się tu napoje ziołowe i naturalne soki (z białego bzu, lipy, mięty), kapuśniaczki orkiszowe, pasty serowo - ziołowe i wiele innych regionalnych specjałów.

Agroturystyka Zacisze - to gospodarstwo prowadzone przez małżeństwo, które na co dzień pracuje zawodowo. Znajduje się tu sad ok. 5 ha, prowadzony ekologicznie, jest warzywnik i hodowane są owce. Do dyspozycji gości jest 9-10 osobowy domek o powierzchni 90 m². Agroturystyka jest zajęciem dodatkowym, gdyż właściciele cenią sobie kontakt z ludźmi. Zajmują się także przetwórstwem, a swoje wyroby sprzedają w gospodarstwie oraz na targu pietruszkowym w Krakowie. Zaskoczyła nas życzliwość gospodarzy i bardzo smaczne tradycyjne potrawy przygotowane przez gospodarzy jak kwaśnica, kilka rodzajów pierogów w tym z jagnięciną oraz bułeczki drożdżowe z owocami.

Winnica Zawadka -usytuowana jest na południowym stoku na wysokości około 400m n.p.m. z którego rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Rożnowskie. Tu winorośle uprawiane są ekologicznie. Wina z Winnicy Zawadka to typowo rzemieślniczy wyrób wytwarzany w sposób tradycyjny. Produkowane są różne rodzaje win od wytrawnych po słodkie, białe,  czerwone, oraz mszalne Od 2018 r.  winnica jest licencjonowanym producentem wina mszalnego. W ofercie sprzedaż wina na miejscu i wysyłkowa, degustacje i zwiedzanie winnicy.

Chatka Włóczykija i Schronisko Dobrych Myśli to obiekty turystyki wiejskiej. Znajdują się one z dala od dróg i miejskiego ruchu, na uboczu, otoczone lasem z widokiem na Beskid i Tatry. Tu można zamówić noclegi oraz zjeść. Właściciel to pasjonat gór. Założył Fundację "W drodze do marzeń", która na terenie gospodarstwa organizuje  wydarzenia kulturalne jak koncerty, festiwale, prelekcje oraz przedstawienia teatralne. Poza inicjatywami kulturalnymi fundacja angażuje się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez warsztaty, organizację konkursów i wycieczek. Fundacja aktywnie promuje również region oraz dba o poprawę infrastruktury turystycznej i bezpieczeństwo na szlakach.

Reasumując, uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni, że mogli posłuchać i zobaczyć jak wygląda życie i praca właścicieli, którzy stworzyli te miejsca i odnieśli sukces. Wyjazd był okazją do poszerzenia wiedzy, poszukiwania inspiracji, wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Podróże kształcą -  to powiedzenie znane wszystkim jest prawdziwe i mam nadzieję, że po powrocie do domu spojrzymy na naszą rzeczywistość innymi oczami.  

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Jolanta Krupa
Kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich 

 

 

udostępnij
do góry