Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Giełda rolno-spożywcza szansą na bezpieczną sprzedaż

Giełda rolno-spożywcza szansą na bezpieczną sprzedaż

2020-04-23

To nowe, bardzo ważne i potrzebne przedsięwzięcie. Giełda zapewnia bezpieczeństwo transakcji i uzyskanie gwarantowanej ceny. Projekt Platforma Żywnościowa powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Finansuje go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Od 1 marca 2020 r. ruszyła Platforma Żywnościowa. To pionierskie rozwiązanie na polskim rynku, wprowadzające standardy obrotu giełdowego towarami rolno-spożywczymi. Przez pół roku (od marca do końca sierpnia br.) będzie trwał pilotaż systemu. Transakcje będą dotyczyły pszenicy, na którą będą zawierane kontrakty typu spot tj. rozliczane po aktualnych cenach z natychmiastową dostawą towaru. W fazie pilotażu będzie można kupić trzy rodzaje pszenicy: o bardzo wysokich paramentach jakościowych, konsumpcyjną i paszową. Handel będzie odbywał się w formie elektronicznej poprzez Domy Maklerskie i System Magazynów Autoryzowanych świadczących usługi magazynowania lub nieświadczących usługi przechowywania. W obrocie towarowym bierze udział także Izba Rozliczeniowa, która prowadzi rozliczenia finansowe między stronami transakcji. Projekt przewiduje także sprzedaż aukcyjną, która została wprowadzona dodatkowo, po konsultacjach z rynkiem, i skierowana do tych podmiotów, które będą sprzedawały przez własne magazyny autoryzowane.

System jest otwarty i przez okres pilotażu mogą na rynek zgłaszać się nowe podmioty. W okresie tym zarówno Giełda Papierów Wartościowych, jak i Izba Rozliczeniowa nie będą pobierać opłat od uczestników rynku. W przyszłości planuje się wprowadzenie kontraktów terminowych oraz rozszerzenie asortymentu np. o kukurydzę, rzepak, odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat soku jabłkowego, cukier, półtusze wieprzowe.

Rolnik indywidualny będzie mógł zawierać transakcje tylko za pośrednictwem domu maklerskiego po wcześniejszym podpisaniu umowy o współpracy. Z kolei np. grupa producencka będzie mogła zostać członkiem Giełdy i zawierać transakcje bezpośrednio na niej. Łatwiej będzie uczestniczyć na giełdzie rolnikom zorganizowanym. Minimalna partia pszenicy jak mogą być oferowana na giełdzie to 25 ton w systemie notowań jednolitych.

Sesje odbywają się raz w tygodniu w środy. Niestety nie odnotowano transakcji. Trudna sytuacja jaka jest obecnie na świecie związana z ograniczeniami związanymi z koronawirusem spowoduje większą popularność takich narzędzi sprzedaży produktów rolnych.

Po zakończeniu pilotażu od września giełda przejmie projekt od KOWR w ramach licencji na zasadach biznesowych. Celem uruchomienia Giełdy Rolno-Spożywczej jest podniesienie dochodów rolników poprzez bezpieczne finansowo i organizacyjne transakcje. Jest to nowe narzędzie i miejmy nadzieję że rolnicy zobaczą w Giełdzie namacalną korzyść.

Izabela Niedobit

Źródło: www.kowr.gov.pl; www.tge.pl; Fakt | 9.4.2020

udostępnij
do góry