Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Innowacyjne rolnictwo na przykładzie grup operacyjnych EPI” - relacja z wyjazdu studyjnego

„Innowacyjne rolnictwo na przykładzie grup operacyjnych EPI” - relacja z wyjazdu studyjnego

2022-12-28

 

W dniach 12-14 grudnia 2022 r., w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zorganizował wyjazd studyjny pt. „Innowacyjne rolnictwo na przykładzie grup operacyjnych EPI”. Kierunkiem wyjazdu było województwo dolnośląskie, a dokładnie obiekty znajdujące się na tym terenie, które realizują projekty z działania „Współpraca”.

Celem wyjazdu było przede wszystkim nawiązanie i zacieśnienie kontaktów pomiędzy członkami lub potencjalnymi członkami grup operacyjnych z województwa świętokrzyskiego oraz przedstawicielami instytutów badawczych i jednostek naukowych. Wyjazd miał również za zadanie umożliwić wzajemne zaprezentowanie efektów prac świętokrzyskich projektów z działania „Współpraca”, w tym również działalności grup operacyjnych z województwa dolnośląskiego, jako dobrych przykładów w realizacji operacji z działania „Współpraca” oraz transfer wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań opracowywanych w ich ramach. Uczestnikami wyjazdu byli członkowie grup operacyjnych, rolnicy i przedsiębiorcy z naszego województwa zainteresowani utworzeniem grup operacyjnych, a także przedstawiciele ŚODR Modliszewice i zespołu SIR, jednostek naukowych i uczelni zaangażowanych w projekty innowacyjne tj. Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w sumie 30 osób.

Wyjazd studyjny rozpoczął się w siedzibie ŚODR w Modliszewicach panelem dyskusyjnym, który poprowadził broker innowacji Mariusz Porębski. Przedstawił on idee i główne założenia działania „Współpraca” oraz genezę powstawania grup operacyjnych w naszym województwie. W godzinach wieczornych, już na terenie województwa dolnośląskiego, odbył się drugi panel dyskusyjny, podczas którego odbyło się spotkanie z dolnośląskim brokerem innowacji Zbigniewem Dąbrowskim oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr inż. Martą Czaplicką, kierownikiem katedry ogrodnictwa, która bierze udział w wielu projektach z działania „Współpraca” (szczególnie w zakresie dolnośląskiego winiarstwa). Zaprezentowali oni bardzo ciekawe, własne projekty pod hasłem „Innowacyjne rozwiązania wdrażane na terenie województwa dolnośląskiego w ramach działania „Współpraca”. Trzeci panel dyskusyjny odbył się ostatniego dnia, podczas którego Izabela Michniewicz (Koordynator SIR z DODR we Wrocławiu) przedstawiła działania oraz realizowane operacje w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie z ich województwa. Tu również podsumowaliśmy wszystkie elementy wyjazdu studyjnego, a nasi uczestnicy- przedstawiciele nauki opowiedzieli nam o projektach, które zrealizowali i o pomysłach na dalszą współpracę. Przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej z zespołu badawczego z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn tj. dr hab. inż. Sławomir Błasiak, prof. PŚk, dr inż. Łukasz Nowakowski i dr inż. Michał Skrzyniarz, opowiedzieli o swoim udziale w projekcie „Wiśnia bez pestki” i innych innowacyjnych badaniach, w ramach których współpracują z branżą rolniczą tj. konstrukcja innowacyjnych maszyn oraz prace nad systemami przechowalniczymi. Również przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Zakładu Biologii Środowiska tj. dr hab. prof. UJK Waldemar Celary i dr Ernest Skowron omówili pola do współpracy z rolnikami jakimi mogą być przechowalnictwo płodów rolnych, optymalizacja oświetlenia w uprawach zamkniętych oraz temat dzikich zapylaczy (temat szczególnie ważny w obecnych wyzwaniach dla rolnictwa jakim jest gospodarowanie ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o środowisko naturalne).

Oprócz ww. paneli dyskusyjnych, w ramach wyjazdu odbyły się również wizyty w gospodarstwach i firmach, których właściciele są członkami lub liderami grup operacyjnych i obecnie są w trakcie realizacji swoich projektów z działania „Współpraca”. Pierwsza wizyta odbyła się w gospodarstwie kozim Kozłonoga w miejscowości Klecin. Jest to w pełni wolnowybiegowe i certyfikowane ekologicznie gospodarstwo, w którym podstawą hodowli są kozy rasy alpejskiej oraz barwnej uszlachetnionej. Na terenie gospodarstwa działa zagrodowa serowarnia z podziemną dojrzewalnią serów oraz piekarnią opalaną drewnem. Gospodarstwo gromadzi ludzi podążających za ideą samowystarczalności i życia w rytmie natury, współtworząc takie inicjatywy jak Kooperatywa124 oraz Targ Ziemi 124. Na terenie gospodarstwa prężnie działa sklep gospodarczy, gdzie oprócz kozich przysmaków można znaleźć produkty z zaprzyjaźnionych gospodarstw. Pani Joanna Maślukiewicz jest liderem Grupy Operacyjnej w ramach działania „Współpraca” mająca na celu stworzenie krótkiego łańcucha dostaw produktów dostarczanych przez producentów rolnych oraz utworzenie lokalnych i współpracujących ze sobą miejsc odbioru i wzajemnej promocji oraz propagowania rolnictwa nieprzemysłowego. Producenci rolni posługujący się wspólnym logiem grupy Jest Alternatywa! będą wzajemnie promowali swoje produkty oraz rolnictwo nieprzemysłowe, ekologiczne lub zmierzające w kierunku naturalnego gospodarowania.

Następnym gospodarstwem na trasie był Dyniowy Zakątek - gospodarstwo rodzinne z długą tradycją, gdzie podstawą działalności jest uprawa i przetwórstwo dyni. W Dyniowym Zakątku kulinarne wykorzystanie tego cennego warzywa przedstawia się na różne sposoby. Powstał  tam na przykład mały sklepik, w którym sprzedawane są dyniowe produkty, cieszące się dużą popularnością wśród poszukiwaczy zdrowych, smacznych i świeżych produktów. W 2019 roku gospodarze zarejestrowali RHD a od 2021 roku  gospodarze prowadzą warsztaty edukacyjne, przyjmują grupy z przedszkoli, szkół czy domów dziennego pobytu dla seniorów. Gospodarstwo posiada pięknie odnowione stare budynki z nowocześnie wyposażonymi salami do spotkań i warsztatów. Państwo Starakowie również są członkami Grupy Operacyjnej Jest Alternatywa!.

Ostatnim odwiedzanym gospodarstwem na trasie była winnica Niemczańskia, która powstała w 2017 r. Na winnicy nasadzono dwa typy szczepów. Klasyczne vitis vinifera tj. Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris. Nowoczesne PIWI reprezentują zaś szczepy takich winorośli jak Solaris, Cabernet Blanc (pochodzi od Cabernet Savignion), Muscaris (Solaris z Muskat Biały) i Cabernet Cortis (krzyżówka Cabernet Sauvignon i Solaris). Łącznie nasadzenia obejmują powierzchnię 4 ha. Winnica posiada nowy, stylowy budynek gdzie serwowane są wina oraz pomieszczenia gdzie znajdują się nowoczesne urządzenia do produkcji wina. Winnica produkuje również wina musujące. Gospodarstwo jest członkiem Grupy Operacyjnej IQ Grape w ramach działania Współpraca - projekty badawczo-rozwojowe. Celem działań grupy jest podniesienie jakości i atrakcyjności polskich wyrobów winiarskich. Cel ten zrealizowany został poprzez wykonanie m.in. następujących zadań tj. udoskonalenie technologii uprawy winorośli (badania polowe i laboratoryjne, raporty, publikacje), udoskonalenie procesu organizacji rozlewu wina (utworzenie mobilnej pilotażowej linii rozlewczej, ujednolicenie standardu rozlewu win, eliminacja wadliwych praktyk, wykorzystanie odpadów i produktów ubocznych), opracowanie metody marketingu wina w skali regionalnej przy udziale jednego pośrednika, wspierający rynek lokalnych produktów i producentów.

Wyjazd studyjny był bardzo dobrą okazją do nawiązania nowych kontaktów i zapoznania się z dobrymi przykładami współpracy na obszarach wiejskich w woj. dolnośląskim. Działania te, realizowane przy udziale środków finansowych z programu „Współpraca” dały zarówno materialne jak i społeczne korzyści o czym uczestnicy wyjazdu przekonali się w trakcie wizyt w gospodarstwach.

Florentyna Bara

Innowacyjne rolnictwo na przykładzie grup operacyjnych EPI - wyjazd studyjny

 

 

udostępnij
do góry