Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

2018-06-12

Występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Przypominamy, Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Wystarczy jedna zarażona świnia w gospodarstwie, a trzeba będzie wybić całe stado. Wiąże się to z całkowitym zaprzestaniem produkcji w gospodarstwie, a w konsekwencji brakiem dochodów. Ponadto, jeżeli w takim gospodarstwie kontrola udowodni, że było ono niedostatecznie zabezpieczone przed wirusem (zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami) to dodatkowo właściciel zapłaci karę w wysokości odpowiedniej do zaniechania. Szkodę poniosą także sąsiednie gospodarstwa utrzymujące trzodę, gdyż cały okoliczny teren zostanie wcielony w obszar występowania ASFu - co oznacza dla nich wprowadzenie odpowiednich ograniczeń i restrykcji. Może to nawet doprowadzić do konieczności przebranżowienia się hodowcy na inną produkcję zwierzęcą.

Walka z ASF to olbrzymie koszty dla gospodarki, które należy liczyć w milionach. Dlatego w przypadku znalezienia padłego dzika, bez względu na to gdzie się owe zwłoki znajdują - czy będzie to na drodze, polu czy w lesie, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, lub wójta gminy.

W trakcie zgłoszenia należy podać: 

  • miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS),
  • dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego),
  • liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu,
  • stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby, oraz powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok. Osobom mającym jakikolwiek kontakt z dzikami zaleca się aby po powrocie do domu zastosowały środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się wirusa ASF (odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież dać do prania). Ponadto takim osobom, które potencjalnie mogły mieć kontakt z wirusem ASF nakazuje się przez 72 godziny nie wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą tych zwierząt.

Celem tej informacji jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF.

Rafał Sieroń
Źródło: www.wetgiw.gov.pl

udostępnij
do góry