Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Komisja Europejska o zapewnieniu dostępności i przystępności cenowej nawozów

Komisja Europejska o zapewnieniu dostępności i przystępności cenowej nawozów

2023-01-04

W światowym sektorze produkcji nawozów mineralnych trwa kryzys. Do najważniejszych przyczyn, które doprowadziły do kryzysu podaje się: pandemię COVID-19 w latach 2020-2021, wysokie ceny energii elektrycznej, a także zakłócenie dostaw gazu do Europy i wzrost cen spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Nawozy odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, czyli odpowiedniej ilości i jakości żywności. Komisja Europejska proponuje działania zmniejszające negatywne skutki bardzo wysokich cen nawozów mineralnych i ich braku na rynku.

Wśród rozwiązań wymienia się:

  • Zapewnienie dostępności i odpowiednich cen gazu.
  • Wsparcie rolników i przedsiębiorstw produkujących nawozy.
  • Lepsze wykorzystanie Krajowych Planów Strategicznych w tym Ekoschematów tak, aby stosować nawozy w sposób bardziej efektywny i zrównoważony. Działania rolników powinny ograniczyć straty składników pokarmowych. Zaleca się lepsze wykorzystanie nawozów naturalnych i organicznych.
  • Nowy mechanizm monitorowania rynku nawozów.
  • Plan zrównoważonej gospodarki składnikami odżywczymi.

Wprowadzenie zasad rolnictwa zrównoważonego i zrównoważone zarządzanie (ochrona) żyzności gleby to podstawowe działania rolników w zapewnieniu dostaw żywności odpowiedniej ilości i jakości. Komisja Europejska zaleca optymalizację nawożenie, utrzymanie żyzności gleby, dywersyfikację upraw, konstrukcję płodozmianów z udziałem roślin bobowatych, które dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi mają możliwość wiązania azotu atmosferycznego.

W swoim komunikacie Komisja zaleca także wykorzystanie w produkcji nawozów innowacyjnych rozwiązań, np. zielony amoniak, zielony wodór (biowodór).

W walce o zapewnieniu dostępności i przystępności cenowej nawozów wykorzystane mogą być istniejące środki w ramach Funduszu Spójności i programu Horyzont Europa. Jest m.in. Misja Zdrowa gleba i żywność. Ważne będzie także zapewnienie rolnikom dostępności szkoleń i publikacji w temacie nawożenia i żyzności gleby.

Krzysztof Domagała

Źródło: Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Społecznego i Komitetu Regionów Com 2022 590 finale

udostępnij
do góry