Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Konferencje jagodowe podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 w Kielcach

Konferencje jagodowe podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 w Kielcach

2023-01-27

Program konferencji branżowych podczas trzynastej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (18-19 stycznia 2023 r. w Kielcach) był bardzo różnorodny. Nowością w tej edycji targów był szeroki blok tematyczny poświęcony roślinom jagodowym. Konferencje jagodowe skupiły szerokie grono producentów, doradców i osób zainteresowanych tym profilem produkcji.

W pierwszym dniu targów (18 stycznia) odbyła się pierwsza z konferencji - malina i porzeczka. Tematyka konferencji była różnorodna, przedstawiona w ciekawy sposób. Obejmowała zagadnienia technologiczne, w tym między innymi czy maliny w tunelach uprawiać w gruncie, czy może w doniczce?

Prelegenci przedstawili argumenty popierające te dwie technologie uprawy. Paweł Krawiec z Horti Team to zwolennik uprawy w gruncie, w której należy dbać o system korzeniowy, nie jest potrzebne sztuczne podłoże, nawożenie jest łatwiejsze, natomiast trudniej jest kontrolować wilgotność, większe nakłady ponoszone są na pielęgnację, plantacja jest dłużej użytkowana, mniejsze są problemy z przezimowaniem i mniejsze możliwości sterowania terminem zbioru, mniejsze są też koszty inwestycji. Krzysztof Sas z Agronom Berries popierający system uprawy w doniczce podkreślił, że w tego typu uprawie brak jest problemów z chorobami systemu korzeniowego, potrzebne jest podłoże, stosuje się bardziej precyzyjne nawożenie, lepsza jest kontrola wilgotności podłoża, łatwiejsza wymiana plantacji, lepiej wykorzystany jest potencjał nowych sadzonek, możliwe jest sterowanie produkcją, większe są koszty produkcji i potrzeba zabezpieczenia roślin na zimę. Pozostałe zagadnienia omawiane podczas kolejnych wykładów to: jak dbać o potrzeby pokarmowe malin i właściwie przygotowywać pożywkę stosując fertygację, jakie są metody rewitalizacji gleby, jak prawidłowo chronić maliny.

W panelu producenckim Damian Czarnota - gospodarstwo w Godowie, Sławomir Brzustek - gospodarstwo w Moniakach, Piotr Figura - gospodarstwo w Karmanowicach i prowadzący Paweł Krawiec - gospodarstwo w Karczmiskach przedstawili technologie uprawy malin w swoich gospodarstwach, w tym metody uprawy malin, odmiany, nawożenie, problemy w ochronie roślin. Wszystkie gospodarstwa położone są na Lubelszczyźnie i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w produkcji malin. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że mimo dużego doświadczenia w produkcji tych owoców nie omijają ich problemy związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - przymrozki wiosenne, susza, deszcz nawalny, zbyt wysokie temperatury, a także straty w związku z uszkodzeniami konstrukcji tuneli z powodu wichur, nawalnego deszczu czy zbyt obfitych opadów śniegu. Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślili, że nastąpiła ewolucja uprawy malin w Polsce, wykorzystywane są nowości technologiczne oraz techniczne przy zabiegach agrotechnicznych przy użyciu nowoczesnych maszyn, jak też duża świadomość producentów, że należy uprawiać maliny tak, aby zapewnić wysoką jakość owoców, a tym samym zadowolenie konsumentów.

Tematyka konferencji porzeczkowej obejmowała zagadnienia dotyczące plonowania różnych odmian porzeczki, nawożenia, pomysłu na produkcję win porzeczkowych oraz perspektyw uprawy tego gatunku.

W drugim dniu targów (19 stycznia) szerokie grono słuchaczy skupiła dziesiąta Konferencja Truskawkowa. Na podstawie danych z ARiMR województwo świętokrzyskie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni uprawy truskawki, która w 2021 rok wynosiła 2 582,36 ha, natomiast w 2022 - 2 125,52 ha.

W związku z ociepleniem klimatu i coraz szerszą uprawą truskawki deserowej w tunelach pojawiają się nowe patogeny na plantacjach truskawki, co podkreślała Karolina Felczak-Konarska. Producenci muszą umieć je rozpoznawać i odpowiednio z nimi walczyć. Największym problemem w uprawie truskawki są odglebowe grzybowe choroby systemu korzeniowego i coraz częściej występujące choroby bakteryjne. Często diagnostyka chorób we wczesnym etapie jest trudna i powinna być wykonana w specjalistycznym laboratorium.

Kolejne omawiane zagadnienia to nawożenie i biostymulacja roślin oraz ochrona przed chorobami w uprawie truskawki w zmiennych warunkach pogodowych, skuteczny monitoring szkodników na plantacjach truskawki z wykorzystaniem różnych metod monitoringu, przyczyny niskich plonów w sezonie, uprawa truskawki powtarzającej owocowanie. Przestawiony został również temat nowych odmian truskawek i typów sadzonek, omówiono możliwości sterowania klimatem w uprawie tunelowej oraz dobór i kontrolę parametrów podłoża w uprawie bezglebowej.

Z szeroką gamą produktów skierowanych do producentów roślin jagodowych można było zapoznać się na stoiskach wystawców. Była bogata oferta szkółek, firm produkujących nawozy, biostymulatory, środki ochrony roślin, podłoża oraz agrotkaniny.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry