Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Majowe lustracje sadów jabłoniowych

Majowe lustracje sadów jabłoniowych

2020-05-08

W okresie opadania płatków z kwiatów jabłoni, co sygnalizuje koniec kwitnienia, zaczynamy prowadzić lustracje sadów pod kątem występowania choroby bakteryjnej - zarazy ogniowej.

Objawów szukamy przez cały okres wegetacji w odstępach 7-10-dniowych. Zainfekowane kwiaty brunatnieją i zamierają, pozostając na drzewie. Jednoroczne pędy zwijają wierzchołki w charakterystyczny pastorał, liście brunatnieją, zamierają, ale nie opadają z pędów. Z daleka takie pędy wyglądają jak spalone, stąd też nazwa choroby.

Lustracje prowadzimy szczególnie w sadach:

  • z odmianami podatnymi na te chorobę: Ligol, Ligolina, Idared, Szampion, Topaz, Gloster, Pinova, Jonagold, Celeste, Close, Jonatan, Ambassy, Freedom, Geneva Early, Oliwka Żółta, Paulared, Pilot, Sawa, Wealthy, Witos, Antonówka, Braeburn, James Grieve, Lodel;
  • w których stwierdzono chorobę w latach poprzednich;
  • sąsiadujących z widocznymi ogniskami zarazy ogniowej (także z roślinami nie sadowniczymi np. głogi, jarzębiny, irgi i ogniki popularne w naszych ogrodach).

Zaraza ogniowa (fot. E. Krempa)

Zaraza ogniowa (fot. E. Krempa)

Jeżeli jesienią mamy w planach założenie sadu to już od maja aż do końca sierpnia warto prowadzić lustracje na obecność pędraków w glebie (chrabąszcz majowy, chrabąszcz kasztanowiec, guniak czerwczyk). Po posadzeniu sadu, walka z nimi jest praktycznie niemożliwa. Pobieramy próbki gleby z 32 dołków, każdy o wymiarach 25 x 25 cm i głębokości 30 cm.

Na powierzchni 2 m2 powinniśmy wykopać minimum 8 takich dołków. Próg zagrożenia to 1 pędrak przypadający na 2 m2 powierzchni pola.

Chrabąszcz kasztanowiec (fot. E. Krempa)

Chrabąszcz kasztanowiec (fot. E. Krempa)

Kontynuujemy już od końca kwitnienia lustracje na obecność przędziorka owocowca i chmielowca. Co 10 dni przeglądamy po 1 rozetce liściowo-kwiatowej z 40 drzew (kwatera 5 ha). Rozetki pobieramy ze środka korony. Średnio minimum 3 formy ruchome na liść stanowią już próg zagrożenia, sygnalizujący wykonanie zabiegu.

W czasie kwitnienia wybieramy losowo 20 drzew (5 ha), a na nich po 10 kwiatostanów. 15% uszkodzonych kwiatów oznacza, że w przyszłym sezonie powinniśmy wykonać zabieg na kwieciaka jabłkowca.

Na początku kwitnienia umieszczamy w sadach białe pułapki lepowe do odłowu samców owocnicy jabłkowej. Pułapki sprawdzamy co dwa dni, obecność 20 owadów oznacza moment wykonania zabiegu.

Zawiązki jabłek uszkodzone przez owocnicę (fot. z archiwum ŚODR)

Zawiązki jabłek uszkodzone przez owocnicę (fot. z archiwum ŚODR)

Po kwitnieniu oglądamy pnie i konary jabłoni pod kątem występowania bawełnicy korówki. Wybieramy losowo 50 drzew z 5 ha sadu, jeżeli w tej próbie znajdziemy 2 drzewa z koloniami mszyc oznacza to, że przekroczony został próg zagrożenia.

Bawełnica korówka (fot. E. Krempa)

Bawełnica korówka (fot. E. Krempa)

Po kwitnieniu dokładnie lustrujemy liście na obecność mszycy jabłoniowej (próg zagrożenia to 15 pędów z koloniami w próbie 150 pędów, z 50 drzew pobieramy po 3 długopędy) i jabłoniowo-babkowej (próg zagrożenia to już 1 drzewo z koloniami w próbie 50). Próby określone są dla kwater 5-hektarowych.

Mszyce na liściu jabłoni (fot. E. Krempa)

Mszyce na liściu jabłoni (fot. E. Krempa)

W maju wywieszamy także pułapki feromonowe do odłowu motyli owocówki jabłkóweczki. Pułapki sprawdzamy aż do sierpnia, 2-3 razy w tygodniu. Za każdym razem notujemy liczbę odłowionych osobników i usuwamy motyle. Jeśli w ciągu jednej doby łapie się minimum 5 motyli i sygnalizuje to nam wyraźnie większą ich ilość w ciągu kolejnych 3-4 dni, jest to sygnałem do wykonania zabiegu.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry