Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym - wyjazd studyjny

Na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym - wyjazd studyjny

2019-11-08

Sandomierz i okolice mają dziś wytyczonych 200 km szlaków funkcjonujących pod wspólną nazwą Sandomierski Szlak Jabłkowy. Tematyczne podszlaki, czyli apetyczny, artystyczny, agroturystyczny, aktywny i winiarski, wzajemnie się schodzą i uzupełniają. A pod każdym z tych szyldów i etykiet kryją się ciekawi ludzie tworzący miejsca. Galeria jest już spora, można więc w ofertach przebierać. Kilka takich miejsc odwiedzili doradcy z ŚODR Modliszewice podczas wyjazdu studyjnego do Sandomierza i okolic. Mieli możliwość przyjrzeć się, jak najlepsi odkrywają przed turystą zasoby ziemi i talenty jej ludzi, jak zamieniają potencjał w tętniące życiem turystyczne szlaki z rozpisaną narracją dla poszczególnych miejsc. Lecz by stworzyć i zapisać mapę takimi miejscami, potrzeba wspólnego działania wielu zapaleńców, którzy zmierzają do tego samego celu: stworzenia turystycznej marki ziemi, która zadziała jak perpetuum mobile i zarazem będzie swoistym modus vivendi. I to wypracowała sobie Sandomierszczyzna, która dziś przyciąga turystów na różne sposoby. Nawet filmowy ksiądz Mateusz pięknie wpisuje się w kadry Sandomierza.

     

Tematem dwudniowego wyjazdu studyjnego (21 i 22 października 2019 r.) było „Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego województwa świętokrzyskiego jak elementu rozwoju obszarów wiejskich”.

Oto galeria miejsc i ludzi, którzy przystąpili do wspólnego tworzenia turystycznego obrazu Sandomierszczyzny. To oni gościli nas podczas wyjazdu studyjnego.

Serownia „od Dziedzica” w Drygulcu (gm. Wojciechowice).

Spotkanie z właścicielem Mariuszem Małkiewiczem oraz degustacja serów sandomierskich przygotowywanych wg przedwojennych receptur. Wyjątkowy smak ekologicznej kiszonej kapusty z Megawity (właściciel Maciej Małkiewicz) poznaliśmy zwiedzając przetwórnię.

Winnica Król w Radoszkach (gm. Wilczyce) 

Po „Winnicy Król” oprowadził nas jej właściciel Wojciech Król. Odkrył przed nami tajniki uprawy winorośli, w której kieruje się zasadą pełnego poszanowania natury i praw nią rządzących, praw tak starych, jak cały wszechświat. Mówił też o winifikacji win, które degustowaliśmy na stoku, nawet te nagradzane w Kalifornii.

     

Obiad w restauracji Widnokrąg położonej „ramię w ramię” z Bramą Opatowską.

O tym wyjątkowym miejscu na kulinarnej mapie Sandomierza oraz o tradycyjnej kuchni w nowoczesnej odsłonie opowiadali: Anna Bokwa (współwłaścicielka restauracji), Przemysław Kaproń (szef kuchni) i Marek Staniak (kierownik serwisu). W Widnokręgu goście rozkoszują się nie tylko smakami, miejsce mogą też pożerać wzrokiem.

Spiżarnia Sandomierska

Spiżarnia Sandomierska jest tym sklepem, w którym kupić można wszystkie produkty z lokalnych manufaktur i gospodarstw Sandomierza i okolic. Ser jabłeczny, jarzębina na miodzie czy konfitura z zielonych orzechów włoskich zawsze może być świetnym prezentem.

Winnica AVRA

Tomasz i Elżbieta Woźniakowie winnicę AVRA, leżącą niedaleko Szydłowa, prowadzą od siedmiu lat. Degustowaliśmy wysokiej jakości wina, w których koneserzy wyczuwają podobno mineralny posmak pochodzący z pobliskich złóż siarki.

   

Młyn nad Młynówką w Trzykosach (gm. Koprzywnica)

Stuletni młyn jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Właścicielami historycznego obiektu są Alicja i Waldemar Krawczykowie. Tym razem gościnnie wystąpili w nim Anna i Jacek Przybyszowie, którzy zagrali na folkową nutę. Czekały też na nas świeżo wyciśnięte soki i koprzywnickie podpłomyki z GS-u.

     

Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe, w których nie uprawia się pieprzu, za to jest naturalne rosarium.

Tekst i fotoreportaż: Elżbieta Musiał

Obszerna relacja z wyjazdu zostanie zamieszczona w grudniowym numerze "Aktualności Rolniczych".

 

udostępnij
do góry