Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Nowelizacja ustaw o paszach i o odpadach wejdzie w życie od 6 stycznia 2023 r.

Nowelizacja ustaw o paszach i o odpadach wejdzie w życie od 6 stycznia 2023 r.

2022-12-30

Krowa

Powodem nowelizacji - jest konieczność wdrożenia do prawa krajowego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/4 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej.

Jednym z powodów była też konieczność przesunięcia terminu wprowadzenia zakazu stosowania pasz zawierających w swym składzie organizmy genetycznie modyfikowane. Zakaz miał obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., planowano go wydłużyć o rok ostatecznie wpisana jest data 1 stycznia 2025 r. Argumentem za dopuszczeniem pasz GMO były względy ekonomiczne i brak wystarczającej dostępności pasz białkowych bez GMO.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wojewódzcy lekarze weterynarii będą zatwierdzać podmioty, które zajmują się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub wprowadzaniem na rynek paszy leczniczej lub produktów pośrednich. Dotyczyć to będzie także mobilnych wytwórni pasz.
  • Obowiązkowej rejestracji będą podlegały podmioty, które:
    • prowadzą wyłącznie działalność handlową i nie przechowują paszy leczniczej lub produktów pośrednich w swych obiektach,
    • jedynie transportują lub przechowują paszę leczniczą lub produkty pośrednie wyłączenie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach,
    • prowadzą handel detaliczny paszą leczniczą dla zwierząt domowych.
  • Wprowadzone zostanie pojęcie recepty weterynaryjnej na paszę leczniczą, która jest odzwierciedleniem funkcjonującego zlecenia na paszę leczniczą.
  • Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.
  • Wprowadzony zostanie system gromadzenia i unieszkodliwiania przeterminowanych bądź niezużytych pasz leczniczych lub produktów pośrednich.
  • Wytwórnie pasz leczniczych i dystrybutorzy zostaną zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów.

Cezary Chojnacki

Źródło:

udostępnij
do góry