Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Pora na Karpia!

Pora na Karpia!

2019-12-16

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dla wielu konsumentów, zwolenników ryb słodkowodnych to również dylemat - jaką rybę kupić na świąteczny stół - karpia czy może… suma lub sandacza, żywą czy uśmierconą, a może filety i nie mieć problemu z przetrzymaniem stworzenia do wigilii. Kilka cennych uwag na ten temat udzielił nam Pan Wacław Szczoczarz, właściciel gospodarstwa rybackiego Rytwiański Karp w Rytwianach oraz Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Świętokrzyski Karp.

… „Sprzedaż karpi z wody to najlepsza gwarancja ich świeżości, dlatego polecamy klientom tę formułę zakupów. Rybacy z Lokalnej Grupy Rybackiej Świętokrzyski Karp z siedzibą w Rytwianach, prowadzą zrównoważone przyrodniczo hodowle karpiowe pod nadzorem lekarzy weterynarii. Dbają o karpie na każdym etapie ich produkcji i stąd nasze ryby cenione są na rynkach w całej Polsce i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Kupowany żywy karp z wody powinien mieć czerwone skrzela, skóra nie powinna mieć uszkodzeń. Sprzedawca powinien okazać dokument pochodzenia ryb (certyfikat). Zdecydowana większość karpi kupowana jest przez klientów z wody (żywe). Najczęściej po zakupie klient prosi o uśmiercenie ryby. Sprzedaż żywych karpi jest zgodna z polskim i unijnym prawem i w żaden sposób nie narusza dobrostanu ryb (prowadzona wg wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii). W bieżącym roku ze sprzedaży karpi żywych z wody wycofała się jedna z sieci handlowych, co spowodowało konieczność uruchomienia przez dostawców dodatkowych punktów sprzedażowych na bazarach, placach, przed sklepami i w gospodarstwach rybackich. W tych miejscach karpie będą sprzedawane przez przeszkolonych sprzedawców i nikt nie powinien tej sprzedaży utrudniać” …, nikomu też nie powinno zabraknąć ryb na świąteczny stół.

Zachęcamy konsumentów do zakupu ryb z rodzimych hodowli w tym z gospodarstwa rybackiego Rytwiański Karp Wacława Szczoczarza ze Szczeki, pow. staszowski, które poza rybą żywą z wody oferuje rytwiańskiego karpia wędzonego, który ma za sobą wiele nagród i certyfikatów w tym nagrodę „Perła 2019” przyznaną przez Kapitułę Krajową XIX edycji konkursu ogólnopolskiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Ponadto karp ten uzyskał certyfikat Świętokrzyskiej Kuźni Smaków i znalazł się w ofercie szlaku kulinarnego jako produkt tradycyjny.

Przypomnijmy również, że RYTWIAŃSKI KARP W GALARECIE wg. przepisu pani Ireny Pogorzelskiej ze Święcicy, gm. Rytwiany, zdobył pierwsze miejsce w konkursie wojewody świętokrzyskiego w 2007 r. pn. "Świętokrzyska potrawa świąteczna”.

Zachęcamy zatem do skorzystania z przepisu pani Irena na karpia świątecznego z Rytwian.

RYTWIAŃSKI KARP W GALARECIE

Karp w galarecie (fot. Justyna Żak-Wójcik)

Składniki:

 • 1 kg karpia,
 • 80 g suszonych śliwek szydłowskich bez pestek,
 • 50 g rodzynek,
 • 5 średnich cebul,
 • 3 szklanki wody,
 • 5 ziarenek ziela angielskiego,
 • 2 listki laurowe,
 • 1 pęczek włoszczyzny bez kapusty (2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, natka pietruszki),
 • liście bobkowe (laurowe),
 • odrobina białego wina,
 • sól, pieprz, cukier do smaku,
 • 1 małe opakowanie żelatyny,
 • sok z cytryny do smaku.


Wykonanie:
Cebulę obrać, opłukać, skroić w grube kawałki, zalać wrzącą, osoloną wodą. Dodać oczyszczone warzywa i ugotować. Oczyszczonego i wypatroszonego karpia umyć i pokroić w dzwonka, włożyć do wywaru i gotować 20 min na wolnym ogniu. Po wystudzeniu usunąć bardzo delikatnie ości. Śliwki i rodzynki namoczyć w ciepłej wodzie i odcedzić. Rybę ułożyć na głębokim półmisku, udekorować - między dzwonka włożyć śliwki i rodzynki. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Pod koniec gotowania dodać namoczoną żelatynę doprawić do smaku, przecedzić przez sito i zalać karpia.

Justyna Żak-Wójcik
Teresa Wąsik

udostępnij
do góry