Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Potwierdzono pierwszy przypadek ASF w województwie świętokrzyskim

Potwierdzono pierwszy przypadek ASF w województwie świętokrzyskim

2021-10-18

dzik asf

14 października 2021 r. w gospodarstwie rolnym w miejscowości Czarzyzna, gm. Łubnice w powiecie staszowskim zarejestrowano pierwszy w województwie świętokrzyskim przypadek obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się po kraju od 2014 roku. Do tej pory województwo świętokrzyskie było wolne od ASF.

Wschodnia i południowa część województwa objęte były strefą niebieską (ochronną). Gmina Łubnice, podobnie jak prawie cały powiat staszowski (za wyjątkiem gminy Szydłów) do tej pory znajdował się w obszarze I (tzw. niebieskim) ograniczeń związanych z wystąpieniem ASF.

Właściciel gospodarstwa, w którym stwierdzono ognisko ASF-utrzymywał 48 świń. W ciągu kilku dni od pierwszych objawów (gorączka i brak apetytu) padły dwie lochy, a w dalszej kolejności jedenaście prosiąt. Pozostałe zwierzęta, wykazujące objawy choroby: gorączkę, osowienie, zasinienie podgardla i uszu oraz zaczerwienienie brzucha i pośladków, zostały poddane badaniom na obecność wirusa. Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wystąpienie wirusa ASF. W związku z powyższym całe stado zostało uśmiercone w ramach likwidacji ogniska choroby.

Obecnie trwa dochodzenie, które ma na celu ustalenie źródła zakażenia oraz wykluczenie ryzyka przeniesienia choroby do innych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Wokół ogniska ASF wyznaczono obszar zapowietrzony i obszar zagrożony (w promieniu 10 km od ogniska choroby). W obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń), połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

Na obecną chwilę nie ma jeszcze wyznaczonego zasięgu czerwonej strefy.

Dominika Wójcik

udostępnij
do góry