Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Relacja z wyjazdu studyjnego do Holandii pt. "Innowacje w zrównoważonej produkcji owoców ziarnkowych na przykładzie rozwiązań holenderskich"

Relacja z wyjazdu studyjnego do Holandii pt. "Innowacje w zrównoważonej produkcji owoców ziarnkowych na przykładzie rozwiązań holenderskich"

2023-09-04



Tablica informacyjna z grafiką o wyjeździe i zdjęciami jabłek i gruszek

W dniach 22-26 sierpnia bieżącego roku Dział Ogrodnictwo Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zorganizował wyjazd studyjny do sadów holenderskich pt. „Innowacje w zrównoważonej produkcji owoców ziarnkowych na przykładzie rozwiązań holenderskich”. W wydarzeniu uczestniczyli producenci owoców, ogrodnicy i rolnicy zainteresowani sadownictwem, przedstawiciele jednostek doradczych, szkół rolniczych oraz instytucji działających na rzecz ogrodnictwa.

Pierwszym punktem programu w Holandii była wizyta w prywatnej firmie konsultingowej Fruitconsult w Randwijk, zajmującej się uprawą owoców i doradzaniem plantatorom w całej Europie, w tym także w Polsce. Firma posiada także profesjonalną stację badawczą. Na doświadczalnych i pokazowych kwaterach mieliśmy okazję zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zrównoważonej ochronie, nawożeniu i agrotechnice w uprawach jabłek i gruszek, w tym także z elementami ekologicznej metody prowadzenia produkcji sadowniczej. Firma Fruitconsult realizuje obecnie projekt Sadownictwo 2028, którego głównym założeniem jest wykorzystanie dronów i systemów GPS do mapowania sadów pod kątem prowadzenia agrotechniki, ochrony roślin i nawożenia.

W trzecim dniu wyjazdu studyjnego gościliśmy w gospodarstwie sadowniczym w Fruitkwekerij Ham, zajmującym się uprawą jabłek i gruszek, w szkółce drzewek owocowych Roelofs Tree Nursery - Boomkwekerij - Baumchule oraz w gospodarstwie sadowniczym produkującym jabłka w Van Wijk Fruit. Gospodarstwo Fruitwekerij Ham zaprezentowało uprawy grusz w innowacyjnym systemie v-hedge. Sztandarowym produktem gospodarstwa są gruszki odmiany Konferencja. Szkółka Roelofs Tree Nursery specjalizuje się głównie w sprzedaży drzewek grusz do upraw prowadzonych w systemach V (2- lub 3-ramienne), do prowadzenia w formie wrzecionowej oraz do prowadzenia jako drzewa nieprzycinane. Rodzinne gospodarstwo Van Wijk Fruit, działające od 1920 roku, obecnie wyposażone jest w nowoczesne zaplecze sortowniczo-chłodnicze o powierzchni 4500 m2. Specjalizuje się w uprawie jabłek odmian Elstar i Jonagold oraz gruszek odmiany Konferencja. Widoczna tu jest szczególna dbałość o owady zapylające. Wokół sadów są posadzone pasy kwitnących krzewów stanowiące dobre pożytki dla pszczół, a także rabaty kwiatowe z roślinami miododajnymi. W gospodarstwie wprowadzono innowacyjny system sortowania owoców przy zastosowaniu skanerów. Na podstawie ich odczytów owoce segreguje się pod względem wielkości oraz wybarwienia skórki.

Czwartego dnia wyjazdu odbyły się wizyty w 2 gospodarstwach produkujących owoce ziarnkowe. Były to Verhagefriut oraz Fruitbedrijf Masteling. Gospdarstwo Verhagefruit oprócz upraw jabłek, gruszek i czereśni, wyposażone jest w sklep oraz super nowoczesną gorzelnię, w której przetwarza się własne owoce (specjalnością są napoje wysokoprocentowe Eau de vie). Ponadto w sadach stosuje się innowacyjne urządzenie generujące strumień powietrza, który usuwa liście w celu odsłonięcia owoców dla lepszego ich wybarwiania się. Firma Fruitbedrijf Masteling, produkująca jabłka i gruszki, jest wzorowym przykładem nowoczesnego marketingu internetowego, wykorzystywania preparatów biologicznych i naturalnych wrogów do ochrony sadów oraz nawozów organicznych (obornik, kompost) do ściółkowania rzędów drzew. W firmie stosuje się także polskie urządzenie firmy GOtrack do automatycznego i bezzałogowego prowadzenia ciągnika podczas wykonywania zabiegów tj. opryskiwania, koszenia, mechanicznego niszczenia chwastów i innych. Rozwiązanie uwalnia ogromne zasoby czasu pracy operatora.

Ostatniego dnia uczestnicy wyjazdu zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami w handlu owocami w Amsterdamie. Obiektami zwiedzania były hurtowy rynek żywności czyli giełda Food Center Amsterdam oraz Zuidermarkt. Zuidermarkt to cotygodniowy, mniejszy targ, gdzie w detalu sprzedawane są świeże płody prosto z gospodarstw z przewagą produktów ekologicznych. Targ Zuidermarkt jest własnością kooperacji lokalnych producentów, którzy stawiają na najlepszą jakość i unikalny charakter oferowanych produktów.

Florentyna Bara

„Innowacje w zrównoważonej produkcji owoców ziarnkowych na przykładzie rozwiązań holenderskich” - wyjazd studyjny do Holandii [fot. F. Bara, I. Niedobit]

 

udostępnij
do góry