Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Relacja ze szkoleń w obiekcie demonstracyjnym "Akwakultura"

Relacja ze szkoleń w obiekcie demonstracyjnym "Akwakultura"

2022-11-02

W ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” realizowanego przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach założył Obiekt demonstracyjny - Akwakultura na powierzchni 25 ha w Gospodarstwie Rybackim Rytwiany u Pana Wacława Szczoczarza.

Gospodarstwo składa się z 21 stawów hodowlanych zlokalizowanych na terenie obszaru NATURA 2000 - Kras Staszowski. Pierwsze praktyczne szkolenia na demonstracji odbyły się w dniach 19-20 września 2022 r. w zakresie rolnictwa ekologicznego i prowadzone były na temat akwakultury - tytuł „Określenie możliwości chowu karpi w warunkach równoczesnego chowu ekologicznego i konwencjonalnego w jednym obiekcie stawowym, zgodnie z wymogami dla ekologicznej akwakultury”. W szkoleniu wzięli udział uczestnicy z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego, którzy zapoznali się:

  • z gospodarstwem rybackim,
  • z wymaganiami, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić równoczesny chów karpia ekologicznego i konwencjonalnego
  • z praktycznym działaniem obiektu karpiowego, w którym prowadzony jest równoległy chów karpia ekologicznego i konwencjonalnego
  • z  zagrożeniami, jakie niesie ze sobą taki charakter produkcji oraz sposoby ich rozwiązywania.

Podczas drugiej wizyty szkoleniowej w październiku w dniach 4-5 października 2022 r. w Gospodarstwie Rybackim Pana Wacława Szczoczarza uczestnicy zapoznali się z praktycznymi problemami, z jakimi spotykają się hodowcy karpia ekologicznego oraz jak takie problemy rozwiązywać. Poznali praktyczne zalecenia w zakresie wdrażania chowu karpia ekologicznego i konwencjonalnego prowadzonego jednocześnie.

Ekologiczna akwakultura to wciąż „nisza" na naszym rynku, ponieważ szacuje się, że wielkości ekologicznej produkcji ryb na około 300 ton rocznie. Natomiast potencjał produkcji jest jednak zdecydowanie większy, ale ekologiczny chów karpi cieszy się w Polsce stosunkowo niewielką popularnością, ponieważ wielu hodowców nie zna jej charakteru od strony praktycznej oraz opłacalności. Obiekt demonstracyjny założony na powierzchni 25 ha przybliży sprawdzenie możliwości chowu karpia ekologicznego i jego opłacalności. Zapozna uczestników praktycznych szkoleń z zagadnieniami ekologicznej produkcji karpi, przyczyni się do popularyzacji i upowszechnienia tej produkcji żywności. Coraz większy popyt na zakup produktów ekologicznych w Europie jak i w naszym kraju wpłynie na chów karpia systemem rolnictwa ekologicznego.

Małgorzata Kucharska

 

udostępnij
do góry