Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Rolnicy podziękowali za plony. Za nami XXII Dożynki Województwa Świętokrzyskiego

Rolnicy podziękowali za plony. Za nami XXII Dożynki Województwa Świętokrzyskiego

2022-09-12

Gdy żniwa zostaną już zakończone, pracujący na roli mają czas świętowania... Tak właśnie było w minioną niedzielę, 11 września 2022 r. w Bogorii w powiecie staszowskim, gdzie odbyły się XXII Dożynki Województwa Świętokrzyskiego.

Pomimo fatalnych prognoz pogodowych, rolnicy wymodlili bezdeszczową pogodę na swoje święto. Dożynki poprowadzili, wraz z gospodarzem - marszałkiem Andrzejem Bętkowskim - ich starostowie: Ewelina Witaszek z Samotni w powiecie staszowskim oraz Jarosław Kaczmarek, mieszkający w Zaostrowie w powiecie koneckim.

Wystawa rolnicza

Na wojewódzkim święcie plonów nie mogło zabraknąć przedstawicieli Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który tego dnia reprezentowali: Agnieszka Pietrzak - zastępca dyrektora oraz Piotr Lipiński - dyrektor sandomierskiego oddziału.

Stoisko ŚODR prezentowało się bardzo okazale i ciekawie. Można było podziwiać kolekcję zbóż, ziemniaków, a także owoców i warzyw. Nie zabrakło również doradztwa i fachowej literatury. Na naszym stoisku zaprezentowały się gospodarstwa ekologiczne Iwony i Tomasza Iskrów z Haliszki gminie Iwaniska oraz Elżbiety i Bogdana Charów z Jasienia w gminie Staszów. Można było również skosztować miodów z pasieki „Pan Pszczółka” Piotra Skuzy z Woli Malkowskiej w gminie Bogoria, a także wędzonego karpia z Gospodarstwa Rybackiego Pan Karp z Rytwian. Zwiedzający mogli także zapoznać się z ofertą Winnicy Rytwiany, prezentowaną przez Adama Bobrowskiego oraz soków z borówki od Anny Klamczyńskiej.

Wielkim zaskoczeniem dla odwiedzających nasze stoisko była wystawa mikrolistków z gospodarstwa Green Choice ze Sworonia w gminie Osiek. Wszystkim smakowały również fajerczaki przygotowane przez Urszulę Nowak z Turska Małego Kolonii i truskawki z gospodarstwa Roberta Obassa z Ruszczy w gminie Połaniec.

Ciekawie prezentowało się stoisko Oazy Lawendowej Ireny i Andrzeja i Cielestów ze Starej Olszówki w gminie Wodzisław. Hitem naszego stoiska okazała się wystawa ślimaków prezentowana przez Roberta Piekarza i Karola Kusiaka „Ka-Ro Snails Products” z Chybic w gminie Pawłów. Odwiedzający wystawę mieli okazję do zapoznania się z aspektami ich hodowli, a także posmakowania ślimaków.

Wystawa rolnicza została przygotowana przez pracowników Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na czele z Piotrem Witczakiem - kierownikiem działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa, Justyną Żak-Wójcik - kierowniczką Powiatowego Zespołu ŚODR w Staszowie, a także doradcami i specjalistami z Centrum Ogrodniczego ŚODR w Sandomierzu, pod kierownictwem Elżbiety Krempy i Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), z koordynatorem ds. SIR Izabelą Niedobit.

Ciekawie prezentowały się również stoiska jednostek samorządowych, kół gospodyń wiejskich, a także stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Jak nakazuje tradycja, na zakończenie żniw wyplatane są wieńce dożynkowe, które podlegają ocenie w konkursach na ten najpiękniejszy na poziomie gminy, powiatu i województwa. Konkursowe wieńce zostały ośpiewane i obtańczone przez zespoły wytypowane przez poszczególne powiaty. Po zaprezentowaniu wszystkich wieńców, rozstrzygnięto konkurs na ten najpiękniejszy. Pierwsze miejsce zdobył wieniec z gminy Bieliny w powiecie kieleckim. Uczestnicy dożynek nie mogli jednak podziwiać zwycięskiego wieńca, ponieważ ten walczył w ogólnopolskim konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, podczas odbywających się tego samego dnia Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Drugie miejsce otrzymał powiat staszowski, który reprezentował wieniec z sołectwa Tursko Małe Kolonia z gminy Połaniec. Trzecie miejsce zajął powiat opatowski z wieńcem wykonanym przez panie z Brzozowej w gminie Tarłów. Zwycięzcom gratulujemy!

Podczas imprezy nie zabrakło również akcentów artystycznych. Na scenie wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "Kielce" prezentujący suitę krakowską oraz szeroki wachlarz zespołów folklorystycznych z całego województwa świętokrzyskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół Łzy.

Organizatorami XXII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik wspólnie z Powiatem Staszowskim i Gminą Bogoria.

Pracownicy PZDR Staszów

Dożynki Wojewódzkie 2022 w Bogorii [fot. ŚODR PZDR Staszów i O. Sandomierz]

udostępnij
do góry