Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Rozmowy polsko-chińskie w ministerstwie rolnictwa

Rozmowy polsko-chińskie w ministerstwie rolnictwa

2018-07-24

23 lipca odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego z wiceministrem rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej Yu Xinrongiem.

Prowadzone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy dotyczyły m.in. polepszenia wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju i zarządzania obszarami wiejskimi, promowanie wzajemnego handlu i inwestycji rolnych, a także pogłębienia współpracy w dziedzinie technologii oraz nauk o rolnictwie, w tym ustanowienia silniejszej współpracy pomiędzy instytutami badawczymi. Chiny są jednym z priorytetowych krajów w dążeniu do promocji polskiej żywności, ze względu na duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców wymianą handlową z chińskimi partnerami. Świadczą o tym między innymi częste kontakty dwustronne na poziomie rządowym, jak również regularny udział w najważniejszych imprezach targowych - m.in. obecność polskiego resortu rolnictwa na targach SIAL China w Szanghaju. Aktualnie na rynku chińskim nasz kraj prowadzi trzy kampanie promocyjne: „Smaki Europy - jakość i tradycja” (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), „Europejski drób - w jakości siła” oraz „Makarony Europy”.

Po zakończeniu rozmów podpisano list intencyjny o współpracy między Chińską Akademią Nauk Rolniczych i Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytutem Badawczym. Dokument podpisał ze strony chińskiej dyrektor generalny Instytutu Zasobów Rolnych i Planowania Regionalnego Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych Zhou Qingbo, a ze strony polskiej dyrektor Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach, Wiesław Oleszek. Wiceminister rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej Yu Xinrong przekazał za pośrednictwem sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego na ręce ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego zaproszenie dla kierownictwa resortu do złożenia, w uzgodnionym terminie, oficjalnej wizyty w Pekinie. W kolejnym dniu wizyty w Polsce delegacja z Chin, z uwagi na zainteresowanie Chińczyków rolnictwem ekologicznym, odbyła wizytę studyjną w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, połączoną z wizytą w gospodarstwie ekologicznym w Radzanowie. Była to okazja do zapoznania się delegacji chińskiej z polskimi rozwiązaniami w zakresie standardów i nadzoru nad produkcją ekologiczną.

Rafał Sieroń

Źródło: MRiRW

udostępnij
do góry