Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Sandomierskie Święto Miodu - relacja

Sandomierskie Święto Miodu - relacja

2022-08-01

Powiatowe Swięto Miodu w Sandomierzu

31 lipca 2022 roku, w ostatni dzień tego pięknego, wakacyjnego miesiąca na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu odbyło się Powiatowe Sandomierskie Święto Miodu.

W czasie, kiedy pszczoły powinniśmy otoczyć szczególną troską - z inicjatywy sandomierskich pszczelarzy zrodził się pomysł na zorganizowanie i celebrację Święta Miodu. Inicjatywę poparły władze miasta, które zaangażowały się w przygotowanie i organizację tak potrzebnego wydarzenia, które być może stanie się wydarzeniem cyklicznym.

Obchody Święta Miodu rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pszczelarzy i ich ciężkiej pracy w Kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Po mszy, w uroczystym przemarszu, w akompaniamencie orkiestry, zaproszeni goście honorowi oraz pszczelarze przeszli na bulwar im. Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się część oficjalna. W części oficjalnej nastąpiło powitanie gości honorowych: Andrzeja Bętkowskiego - Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Piwnika - Starosty Sandomierskiego, a także Marcina Marca - Burmistrza Sandomierza. Następnie, po przedstawieniu historii Koła Sandomierskich Pszczelarzy, najbardziej zasłużonym pszczelarzom wręczono odznaczenia i nagrody. W dalszej części występy artystyczne przedstawiły Koła Gospodyń Wiejskich z Chwałek, Gór Wysokich, Przezwód, Milczan i Linowa. Swój krótki występ pn. „Znaczenie pszczół w przyrodzie” przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu-Mokoszynie. Chętnym - przyszłym pszczelarzom - zorganizowano równolegle szkolenie podstawowe w zakresie pszczelarstwa.

Imprezie towarzyszyły stoiska kół gospodyń wiejskich, jak również organizacji i instytucji okołorolniczych jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czy też stoisko Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego O. Sandomierz, które to stoisko przygotowali specjaliści z Działu Ogrodnictwo.

Podczas imprezy turyści i zaproszeni goście mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących pracy przy ulu lub zapoznać się z różnymi rodzajami miodu i innymi wyrobami pszczelarskimi jak np.: pyłek pszczeli, pierzga czy propolis.

Pogoda, miejsce i wakacyjny czas organizacji pierwszego Powiatowego Sandomierskiego Święta Miodu przyciągnęły tłumy ludzi, którzy wyrażali bardzo pozytywne opinie o imprezie, jak również nie kryli nadziei na kolejne „słodkie” spotkania w przyszłym roku i kolejnych latach.

Na koniec dnia odbył się koncert zespołu „ZBÓJE”.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry