Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa w sprawie stosowania środka ochrony roślin Siltac EC w rolnictwie ekologicznym

Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa w sprawie stosowania środka ochrony roślin Siltac EC w rolnictwie ekologicznym

2018-07-19

Siltac®EC to polski środek ochrony roślin do zwalczania mszyc, przędziorków itp. Skład preparatu opiera się na polimerach silikonowych. Po rozcieńczeniu w wodzie i wykonaniu oprysku związki te bardzo szybko i dokładnie rozmywają się na roślinie i na żerujących szkodnikach. Następnie tworzą swoistą strukturę - polimerową, molekularną sieć przestrzenną silnie absorbującą się na powierzchni ciała owadów/roztoczy. Powstała struktura powoduje ustanie mechanicznych procesów życiowych u szkodników (immobilizacja, obezwładnienie), co prowadzi do ich wyginięcie.

Opisana metoda fizycznego oddziaływania okazała się bardzo skuteczna w eliminowaniu zwłaszcza tzw. drobnych szkodników, np. mszyc, przędziorków, miseczników itp.

Siltac®EC nie posiada okresu karencji, gdyż nie zawiera żadnych chemicznych substancji aktywnych pestycydów.

Czy można stosować środek w produkcji ekologicznej?
Stosowanie w rolnictwie ekologicznym środków z syntezy chemicznej jest ściśle ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków opisanych w art. 4 lit. c) rozporządzenia Rady nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz. Urz. WE L 189 z 20.07.2007, str.1, z późn. zm.).

Preparat Siltac EC zawiera polimeryczne związki silikonowe, które działają drażniąco na oczy, a dodatkowo są szkodliwe dla organizmów stałocieplnych w następstwie wdychania.

Ponadto zastosowanie ww. preparatu jest sprzeczne z celami i zasadami produkcji ekologicznej określonymi w art. 3 lit. a) ppkt (i) i (iii) rozporządzenia Rady nr 834/2007 (m.in. poprawą zdrowotności wody oraz korzystaniem w sposób odpowiedzialny z zasobów naturalnych, takich jak woda). Preparat ten dziada bowiem toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe zmiany.

Jednocześnie należy pamiętać, że preparat ten nie jest środkiem dziadującym w pełni selektywnie na owady, bowiem zgodnie z przekazanymi informacjami przez producenta ICBpharma Spółka Jawna polimery silikonowe, które zawiera, bardzo szybko i dokładnie rozmywają się zarówno na żerujących szkodnikach, jak i owadach pożytecznych tworząc swoistą strukturę - polimerową, molekularną sieć przestrzenną, która silnie absorbuje się na powierzchni ciała takich organizmów. Powstała struktura działa poprzez blokowanie mechanicznych funkcji życiowych drobnych szkodników np. przędziorków lub mszyc, jak i owadów pożytecznych np. drapieżnych roztoczy powodując ich wyginięcie, ponieważ nie posiadają one wystarczającej energii do uwolnienia sit z polimerowej sieci.

Zatem w przypadku zastosowania tego preparatu może on w znaczący sposób ograniczyć populacje drobnych organizmów pożytecznych(art. 5 lit. f oraz art. 12 lit. g rozporządzenia Rady nr 834/2007), zgodnie z którymi ochrona takich upraw powinna polegać przede wszystkim na ochronie naturalnych wrogów szkodników. Dopiero w przypadku stwierdzenia zagrożenia upraw np. przez nadmierne rozwiniętą populacje danego szkodnika jest dozwolone stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej na mocy art. 16 tego rozporządzenia (art. 12 ust. 1 lit. h rozporządzenia Rady nr 834/2007).

Dodatkowo zastosowanie takiego preparatu koliduje z celami rolnictwa ekologicznego, wyrażonymi w art. 3 lit. a pkt (ii) rozporządzenia Rady nr 834/2007 (utrzymanie wysokiego poziomu różnorodności biologicznej).

„Przedstawiając powyższe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego oraz informacje na temat składu oraz mechanizmu działania preparatu Siltac EC na owady należy uznać, że nie może on być stosowany w rolnictwie ekologicznym” (pismo GIJHARS z dnia 13 lipca br. nr GI-BREre-4302-58/18).

Marian Szałda

udostępnij
do góry