Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Szerszenie i osy terroryzują mieszkańców sąsiedniego województwa

Szerszenie i osy terroryzują mieszkańców sąsiedniego województwa

2018-08-16

Panujące obecnie wysokie temperatury sprzyjają wzrostowi aktywności owadów. Zwłaszcza osy i szerszenie są teraz bardzo pobudzone i mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Na własnej skórze przekonali się o tym mieszkańcy województwa łódzkiego, od których strażacy niemal bez przerwy otrzymują blisko 150 zgłoszeń dziennie. Tylko w ubiegłym miesiącu w sąsiednim województwie strażacy wyjeżdżali z interwencją w sprawie rozjuszonych owadów aż 2000 razy, a od początku roku licząc niemal 5000.

Usuwaniem gniazd os i szerszeni zawodowo zajmują się specjalistyczne firmy, a koszt usunięcia gniazda z danego terenu to około 150- 400zł.

Należy pamiętać, że straż pożarną wolno nam wezwać tylko w uzasadnionej sytuacji, jaką niewątpliwie jest bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. W przeciwnym wypadku może grozić nam mandat.

Użądlenia osowatych należą do bolesnych, a u osób uczulonych na ich jad mogą powodować wystąpienie silnej reakcji alergicznej (szok anafilaktyczny), która w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Szerszeń europejski (Vespa crabro) jest największym przedstawicielem z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. W Polsce szerszeń europejski jest jedynym przedstawicielem szerszeni. Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Typowym siedliskiem szerszeni europejskich są lasy liściaste. Owad ten przystosował się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, głównie terenów zurbanizowanych oraz wykorzystywanych rolniczo. Swoje gniazda buduje najczęściej w dziuplach drzew, norach ziemnych, opuszczonych ulach, pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków. Często korzysta również ze skrzynek lęgowych dla ptaków. Zakorzenione przeświadczenie o potencjalnie groźnym dla ludzi jadzie tych owadów oraz rozmiary szerszenia i nieprzyjemny dla człowieka dźwięk, jaki ten owad wydaje w czasie lotu powodują, że obecność szerszeni w pobliżu siedzib ludzkich może być uciążliwa, a niekiedy nawet niebezpieczna.

Rafał Sieroń
Źródło: agrobiznes.pl, wikipedia.pl

udostępnij
do góry