Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Uprawa papryki pomidorowej

Uprawa papryki pomidorowej

2020-04-15

Papryka roczna (łac. Capsicum annuum) jest rośliną ciepłolubną, do prawidłowej wegetacji wymaga temperatury w zakresie od 19 do 28°C. Antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach chronią przed ryzykiem zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby stawów i zaćmę. Podnoszą ogólną odporność organizmu na zakażenia i infekcje, łagodzą przebieg wielu chorób.

W uprawie polowej papryka zawiązuje owoce w temperaturze około 25°C, a stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, osłonięte od wiatrów i dostatecznie wilgotne. Gleba do uprawy powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w próchnicę. Paprykę uprawia się w drugim roku po oborniku - pH gleby powinno być obojętne lub lekko kwaśne. Nie wolno uprawiać papryki na tym samym polu, gdzie rosła ona w roku poprzednim, z uwagi na gromadzenie się w glebie szkodliwych patogenów.

Paprykę uprawia się głównie z rozsady. W zależności od odmiany nasiona papryki siejemy od końca lutego do połowy marca. Przygotowanie rozsady trwa około 9-10 tygodni. W tym czasie utrzymujemy dość stałą temperaturę tj. około 24-26°C. Na około 2 tygodnie przed sadzeniem papryki należy rozsadę zahartować, to znaczy obniżyć lekko temperaturę (o około 2-3 stopnie) i ograniczyć podlewanie (ale w taki sposób, aby podłoże nie było przesuszone). Na miejsce stałe - pod koniec maja - wysadzamy rozsadę, gdy ta osiągnie wielkość od 4 do 6 liści właściwych. Paprykę sadzimy w zależności od odmiany w rozstawie 40-50 x 50 cm. Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie papryki to odchwaszczanie, podlewanie, ochrona przed agrofagami.

Papryka pomidorowa (fot. M. Miłek)

Papryka pomidorowa (fot. M. Miłek)

Do uprawy - oprócz tradycyjnej papryki - możemy wybrać tzw. paprykę pomidorową. Jej uprawa nie różni się od papryki rocznej, jednak przez swój kształt i nieco odmienny smak może być alternatywą w uprawie tego gatunku.

Do wyboru mamy wiele dostępnych na rynku odmian papryki pomidorowej, a wśród nich:

  • Topero - odmiana średniowczesna, o zwartym pokroju, w smaku słodka. Kolor owoców czerwony w kształcie pomidora. Miąższ jest mięsisty i delikatny w smaku. Wysiew nasion od końca marca do połowy kwietnia. Nie wymaga cięcia. Nadaje się do sałatek, przetworów lub faszerowania.
  • Pritador F1 - odmiana typu pomidorowego. Wczesna o silnym wigorze, roślina ma sztywne pędy, krótkie międzywęźla i silnie rozrastający się system korzeniowy. Owoce czerwone, bardzo mięsiste, dość duże (6-7 cm x 10-13 cm), z lekkim połyskiem i przyjemnym zapachem węgierskiej papryki. Plon jest wysoki, bardzo wyrównany, owoce nie drobnieją.
  • Drava F1 - odmiana wczesna ,węgierska, typu pomidorowego. Roślina rośnie dość szybko, posiada sztywne pędy i okazałe liście. Tworzy krótkie międzywęźla i ma dobrze rozrośnięty system korzeniowy. Owoce tej odmiany są duże (5-7 cm x 9-12 cm), czerwone, mięsiste, bardzo smaczne, w typie pomidorowym. Odmiana daje wysokie i wyrównane plony.
  • Darius F1 - odmiana wczesna, o dużych owocach w typie pomidorowym. Roślina o dużym wigorze, posiada sztywne pędy. Okazałe liście i krótkie międzywęźla. Nadaje się do uprawy pod tunele i w uprawie gruntowej. Owoce duże (7-8 cm x 12-14 cm), czerwone, bardzo smaczne, z połyskiem i unikalny zapach odmian węgierskiej papryki. Roślina daje wyrównane i wysokie plony.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry