Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O ochronie zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich dyskutowano w Balicach

O ochronie zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich dyskutowano w Balicach

2024-05-20

15 i 16 maja 2024 roku, w Instytucie Zootechniki — Państwowym Instytucie Badawczym w Balicach odbyła się konferencja naukowa pt. „Działalność wdrożeniowa i upowszechnieniowa Instytutu w zakresie ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele ŚODR — Małgorzata Duda i Tomasz Krupa z działu Technologii produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa.

Wydarzenie oficjalnie rozpoczął prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz, zastępca dyrektora Instytutu ds. Nauki.

Pierwszego dnia program obejmował serię wykładów dotyczących ochrony zasobów genetycznych różnych gatunków zwierząt gospodarskich, w tym:

  • Ochrona zasobów genetycznych w Polsce (dr inż. Agnieszka Chełmińska)
  • Ochrona zasobów genetycznych bydła (dr inż. Anna Majewska)
  • Ochrona zasobów genetycznych owiec i kóz (dr hab. Aldona Kawęcka, prof. IZ PIB)
  • Ochrona zasobów genetycznych świń (dr hab. Magdalena Szyndler-Nędza, prof. IZ PIB)
  • Ochrona zasobów genetycznych koni (dr inż. Iwona Tomczyk-Wrona)
  • Ochrona zasobów genetycznych drobiu — kury, gęsi, kaczki (prof. dr hab. Józefa Krawczyk, dr hab. Jolanta Calik)

Dodatkową atrakcją był pokaz kulinarny, prowadzony przez Piotra Lenarta, Koordynatora Szlaku Kulinarnego „Niech Cię Zakole”, który zaprezentował wykorzystanie surowca z ras rodzimych w gastronomii.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wykładów dotyczących ochrony zasobów genetycznych zwierząt futerkowych i pszczół, prowadzonych przez prof. dra hab. Pawła Bielańskiego oraz dra Michała Kolasę. Prezentacje projektów sprzyjających rozwojowi i wzmocnieniu AKIS (Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie — red.), realizowanych wspólnie z doradztwem, przedstawili mgr Krzysztof Paleczny z IZ PIB i mgr Dariusz Pomykała z CDR Oddział Radom. Zadania Krajowego Banku Materiałów Biologicznych szczegółowo omówiła dr inż. Ewa Sosin. Najważniejsze osiągnięcia Zakładu Biologii Molekularnej zaprezentowała prof. dr hab. Katarzyna Ropka-Molik, a dr Anna Koseniuk przedstawiła ofertę badawczą ZBM. Ostatnim akordem konferencji była prezentacja kalkulatora emisji gazów cieplarnianych, którego działanie i możliwości wykorzystania przedstawiła dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska.

Konferencja była ważnym wydarzeniem umożliwiającym wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz prezentację najnowszych wyników badań i projektów wdrożeniowych w kontekście działania Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie — AKIS.

Konferencja zorganizowana była w ramach realizacji zadania: Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS.

Tomasz Krupa

udostępnij
do góry