Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Włoszczowska przetwórnia ekologiczna „Sad Danków” wśród najlepszych w kraju w 2023 roku!

Włoszczowska przetwórnia ekologiczna „Sad Danków” wśród najlepszych w kraju w 2023 roku!

2023-09-25

22 i 23 września 2023 roku Płock powitał wszystkich uczestników ekobranży w Polsce. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało konferencję pn.: „Rolnictwo ekologiczne - szansa dla rolników i konsumentów”. Wydarzenie, które wpisało się w obchody Dnia Rolnictwa Ekologicznego Unii Europejskiej było połączone również z kiermaszem żywności dobrej jakości. 

Konferencja została zorganizowana w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem konferencji było przekazanie wiedzy i informacji na temat różnych form wsparcia producentów ekologicznych oraz wpływu produkcji ekologicznej na środowisko i społeczeństwo. W programie wydarzenia przewidziano również panel dyskusyjny nt. „Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne”.

Rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych

W drugim dniu wydarzenia, tj. 23 września, obok kiermaszu żywności wysokiej jakości z udziałem ponad 40 wystawców, odbyło się podsumowanie wraz z uroczystą ceremonią wręczenia nagród laureatom trzech konkursów: „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, „Najlepszy Doradca Ekologiczny”, „Najlepszy Przetwórca Ekologiczny”.

Z radością informujemy, że w kategorii "Najlepszy przetwórca ekologiczny 2023" trzecie miejsce w Polsce otrzymał „Sad Danków” ­- przetwórnia Dawida Piechoty z Dankowa Dużego w powiecie włoszczowskim. Laureat odebrał nagrodę z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego oraz dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego Ireneusza Drozdowskiego. Serdecznie gratulujemy!

 Dawid Piechota z nagrodą [fot. J. Stefańczyk]

Dawid Piechota z nagrodą [fot. J. Stefańczyk]

Słów kilka o zwycięzcy…

Państwo Agata i Dawid Piechotowie prowadzą ekologiczne gospodarstwo SAD DANKÓW w miejscowości Danków Duży w powiecie włoszczowskim, a przy gospodarstwie prosperuje własna przetwórnia owoców. Sadownicze tradycje gospodarzy sięgają kilku pokoleń, a jakość produktów potwierdza certyfikat ekologiczny gospodarstwa, jak i przetwórni.

Przetwórnia owoców Sad Danków powstała w 2010 roku. Wszystkie produkty posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego. Zgodnie z wymaganiami ekologicznego systemu produkcji przetwory nie zawierają sztucznych barwników, środków zapachowych, smakowych czy konserwujących. Zamiast tego proponuje się klientom słoik dżemu zawierający od 80 do 100% świeżych, zdrowych, ekologicznych owoców, w większości pochodzących z własnych upraw. Certyfikat przetwórni obejmuje: przetwory owocowe oraz dodatki do mięs i serów. Słoiczki są pakowane we własnym gospodarstwie, posiadają logo i znak firmowy.

Przetwory (dżemy, konfitury, powidła, musy owocowe, itp.) pakowane są w słoiczki o masie netto ok. 270 g i są pogrupowane jako:

  • BIO bez dodatku cukru;
  • BIO zawierające cukier trzcinowy;
  • BIO miodowe;
  • BIO zawierające naturalnie występujące cukry.

Sad Danków

Sad Danków

Ciekawostką przetwórni jest produkcja dżemów dla legendarnego zespołu Dżem. A wszystko zaczęło się na Dniach Włoszczowy w 2014 roku, gdzie gościł zespół Dżem. Młodzieżowa Rada Miasta przygotowała wówczas koszulki i stoisko z napisem „Włoszczowa lubi Dżem” i częstowała dżemem gości. Pojawił się pomysł, a zespół szukał produktu, który by go dodatkowo promował.

Ekologiczne przetwory owocowe: marmolady, dżemy, powidła można spotkać zarówno tradycyjnie w sklepach, hurtowniach, czy na giełdzie, jak również w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Przetwórnia Sad Danków, nastawiona jest w dużej mierze na sprzedaż internetową, gdyż sprzedaż on-line przynosi wymierne korzyści dla środowiska i ma bezpośredni wpływ na ograniczenie CO2.

Przetwórnia jest w trakcie realizacji projektu wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Działania 1 "Wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury" na wyposażenie przetwórni i jej przebudowę.

Zarówno gospodarstwo, jak i przetwórnia dystrybuuje ulotki promujące owoce z gospodarstwa jak i produkty owocowe. Z ofertą można również zapoznać się na wszelkiego rodzaju targach ekologicznych, imprezach lokalnych (dożynki, festyny), czy internetowo (sklepy internetowe, Świętokrzyski eBazarek, itp.). Gospodarze prowadzą stronę w mediach społecznościowych pod adresem: www.facebook.com/saddankow; gdzie na bieżąco przedstawiana jest oferta handlowa przetwórni. Na stronie również organizowane są różnego rodzaju konkursy propagujące zdrowy tryb życia.

Biorąc pod uwagę aktualne trendy dotyczące żywienia i zwrot ku ekologii - być może dla wielu producentów i przetwórców żywności jest to szansa, którą warto wykorzystać, tak jak wykorzystali ją właściciele „Sadu Danków”.

Joanna Stefańczyk

udostępnij
do góry