Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dobre praktyki w ekologicznej uprawie ziemniaka i kukurydzy - relacja z demonstracji

Dobre praktyki w ekologicznej uprawie ziemniaka i kukurydzy - relacja z demonstracji

2023-09-26


Rolnicy z trzech gmin powiatu starachowickiego wzięli udział w demonstracjach służących promowaniu oraz upowszechnianiu innowacji i dobrych praktyk w zakresie produkcji rolnej dotyczących uprawy ziemniaka i kukurydzy.

Demonstracje zostały założone w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB Kępa-Puławy, gospodarstwo Osiny, w powiecie puławskim (woj. lubelskie). Szkolenia na poszczególnych demonstracjach były realizowane w dwóch terminach (5 czerwca i 18 września - uprawa kukurydzy oraz 16 czerwca i 25 lipca - uprawa ziemniaka).

RZD Kępa-Puławy jest wieloobiektową jednostką doświadczalną, aktualnie składającą się z 4 gospodarstw (Kępa, Osiny, Sadłowice, Pulki) i lasu Ruda. Gospodarstwo Kępa jest najstarszym obiektem doświadczalnym w Polsce (1878 r.).

RZD Kępa-Puławy prowadzi wielokierunkową produkcję roślinną ze zbożami jako wyróżniającą się gałęzią główną. Prowadzona jest uprawa zbóż, kukurydzy na ziarno oraz rzepaku. Ponadto prowadzone są plantacje trwałe: chmiel, sad oraz wierzba. W Osinach podjęto się także chowu bydła mięsnego rasy Angus. 

Gospodarstwo Osiny, oprócz towarowej produkcji rolniczej, prowadzi również działalność w zakresie doświadczalnictwa polowego w tym: zagadnień płodozmianowych i systemów produkcji roślinnej, badania organizacyjno-ekonomiczne, technologii produkcji roślin zbożowych i uprawy roślin na cele energetyczne. Realizowane są także prace w ramach monitoringu suszy rolniczej oraz wielu projektów krajowych i międzynarodowych.

Demonstracja na plantacji kukurydzy uprawianej w systemie ekologicznym dotyczyła ograniczenia zachwaszczenia w różnych wariantach różniących się zabiegami uprawowymi. Demonstracja w uprawie ziemniaka dotyczyła natomiast doboru odmian do uprawy ekologicznej.

Głównym celem demonstracji było zapoznanie uczestników z różnymi sposobami mechanicznej regulacji zachwaszczenia w ekologicznej uprawie kukurydzy oraz przydatności poszczególnych odmian ziemniaków do uprawy w gospodarstwach ekologicznych.

Efektami prowadzenia demonstracji było zapoznanie uczestników z agrotechniką kukurydzy i ziemniaków uprawianych w systemie ekologicznym, przedstawienie zagadnień dotyczących doboru odmian, stanowiska w zmianowaniu, zabiegów uprawowych, nawożenia, jakości materiału siewnego i nasadzeniowego, sposobów regulacji zachwaszczenia oraz terminu zbioru, a także omówienie wyników obserwacji prowadzonych na założonych obiektach dotyczących wpływu różnych sposobów mechanicznej regulacji zachwaszczenia na produkcyjność kukurydzy oraz plonowania wybranych odmian ziemniaków.

Uczestnicy z pewnością wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce, między innymi przy planowaniu siewu i innych elementów agrotechniki w gospodarstwie ekologicznym.

Demonstracje są realizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach poddziałania 1.2. “Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania “Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego PROW 2014-2020.

Ilona Witkowska

udostępnij
do góry