Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/"Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej w Polsce..." - relacja z Ogólnopolskiego Sympozjum Agroturystycznego

"Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej w Polsce..." - relacja z Ogólnopolskiego Sympozjum Agroturystycznego

2023-09-29

W dniach 25-27 września br., w Tarnowie odbyło się XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne pn. „Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej w Polsce - kontekst historyczny i współczesny”. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”.

W ramach wydarzenia, powszechnie uważany za „polski biegun ciepła”, region tarnowski będąc jednym z najważniejszych centrów turystycznych w Małopolsce, gościł przedstawicieli różnych środowisk skupionych wokół rozwoju turystyki wiejskiej. Impreza, organizowana cyklicznie od 1993 roku, była idealną okazją do wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy jej uczestnikami. Tematyka wystąpień zaproszonych gości odnosiła się do wątków historycznych ruchu agroturystycznego w Polsce jak również do współczesnych uwarunkowań, nowych trendów i innowacji w turystyce wiejskiej. Można więc stwierdzić, że dwudziesta edycja Sympozjum Agroturystycznego idealnie wpisała się w obchody stulecia doradztwa rolniczego w Polsce.

Pierwszego dnia gości powitał Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie pan Ireneusz Drozdowski, tym samym otwierając konferencję. Kilka słów do uczestników wygłosili również prof. dr hab. Inż. Agnieszka Filipiak - Florkiewicz - Prorektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Dominik Pasek Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Klemens Góral Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”.

Jubileuszowa sesja plenarna oraz towarzyszące jej uroczystości jubileuszowe odbyły się pod hasłem „Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej - kontekst historyczny”. Swoje wystąpienia mieli dr Leszek Strzembicki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Elżbieta Kmita - Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Elżbieta Wyrwicz z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W trakcie obchodów jubileuszowych wręczone zostały odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju agroturystyki w Polsce. Chwili tej towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Kapeli Ludowej Dębińskiego Centrum Kultury. Drugą częścią wydarzenia była sesja plenarna referatowa, podczas której zgromadzeni wysłuchali wystąpień pięciu prelegentów. Każdy z przedstawionych referatów odnosił się do współczesnych wyzwań stawianych doradztwu oraz instytucjom i organizacjom działającym w tematyce turystyki wiejskiej.

Drugiego dnia sympozjum odbyły się warsztaty terenowe pn. „Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej - kontekst lokalny”. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy studyjne. Pierwsza grupa podążała „Szlakami turystyki winiarskiej” wizytując Ośrodek Spotkania Kultur w odnowionej Synagodze Chasyjskiej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Winnicę „Bogu - Miła”. W miejscach tych można było podziwiać muzealne zbiory Powiśla Dąbrowskiego, spróbować lokalnych win i serów, a także uczestniczyć w pokazie cięcia winorośli.

Kolejna grupa warsztaty terenowe odbywała pod hasłem „Budowa Lokalnego Produktu turystycznego - Marka Zalipiańska”. Pierwszym odwiedzonym miejscem była nowoczesna Gminna Biblioteka w Oleśnie, w skład której, poza zbiorami bibliotecznymi, wchodzą pełnowymiarowa kręgielnia oraz kino za Rogiem. Kolejnym punktem na mapie wyjazdu tej grupy była Zagroda Edukacyjna Trójniaków w Zalipiu. Uczestnicy zwiedzili zagrodę oraz znajdującą się na jej terenie noworoczną szopkę, zdobioną charakterystycznymi motywami zalipiańskimi. Miał tutaj miejsce także akcent kulinarny - wszyscy brali udział w warsztatach z pieczenia w tradycyjnym piecu chlebowym „blachorzy”, czyli placków z blachy. „Blachorze” to jeden z produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi a tradycja ich wypieku w gminie Mędrzechów i pobliskich okolicach powiatu dąbrowskiego sięga kilku pokoleń. Odwiedzając Zalipie nie można ominąć Muzeum Felicji Curyłowej - malarki i głównej propagatorki zdobnictwa domostw kwiecistymi malunkami, z których znana jest wieś. Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy brali udział w warsztatach z malowania zalipiańskich kwiatów na lnianych torbach.

Sesja wyjazdowa ostatniej grupy nosiła nazwę „Świadectwo zamożności i potęgi rodów szlacheckich Powiśla Dąbrowskiego na małopolskim szlaku rowerowym”.  Uczestnicy odbyli wizytę w Centrum Polonii, Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Stanicy Rowerowej znajdujących się na terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Brniu. Poza dawką historii opowiadającej o losach ostatniego właściciela Zespołu grupa brała udział w warsztatach rękodzielniczych - zajęcia z tworzenia zalipiańskich kwiatów z bibuły, wianków i innych ozdób domowych, pokaz rzeźbiarstwa oraz pokaz i warsztaty z przygotowania tradycyjnych potraw i produktów z terenu Powiśla Dąbrowskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach ostatniego uczestnicy przygotowali wspomniane już wcześniej „Blachorze” oraz zupę „Rzodkie Zimnioki”.

Na podsumowanie sesji warsztatowej, wszystkie grupy spotkały się w Domu Malarek w Zalipiu z przedstawicielami lokalnych instytucji i organizacji. W trakcie programu wspólnego odbył się koncert muzycznego kwartetu z Dąbrowy Tarnowskiej - Obywatele DT, który czerpiąc z dziedzictwa kulturowego regionu tworzy międzypokoleniową muzykę.

„Turystyka wiejska w Polsce - nowe trendy i innowacje” to tematyka ostatniego dnia sympozjum. Swoje referaty wygłosili pracownicy wyższych uczelni, którzy niejednokrotnie dzielili się ze zgromadzonymi wynikami swoich prac badawczych.

Z całą pewnością XX Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne wzbogaciło uczestników o nowe doświadczenia, inspiracje i kontakty. Czy okażą się one pomocne dla rozwoju agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich? Oczywiście. Historia organizowanych Sympozjów Agroturystycznych pokazuje ile pozytywnych kroków udało się wykonać jeśli chodzi o rozwój tej specyficznej działalności. Dwudziesta edycja wydarzenia natomiast była swoistą debatą o przeszłości i przyszłości, z której można wnioskować, że jest jeszcze wiele do zrobienia dla rozwoju ruchu agroturystycznego w Polsce.

Sympozjum Agroturystyczne - Tarnów 2023

 

Izabela Milcarz

udostępnij
do góry