Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak zapobiegać wypadkom podczas żniw?

Jak zapobiegać wypadkom podczas żniw?

2020-07-09

Każdego roku podczas prac polowych dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków. W większości przypadków dochodzi do zdarzeń, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a w najgorszym przypadku tracą życie. Bezpieczeństwo rolników oraz ich dzieci w dużej mierze zależy od nich samych. Sprawny technicznie sprzęt i odpowiednio zabezpieczony ładunek pomagają uniknąć niechcianych niespodzianek.

Zanim rozpoczniemy pracę w polu czy w obrębie naszego gospodarstwa, koniecznie zweryfikujmy stan maszyny oraz przygotujmy ją do pracy. Dla wielu dzieci mieszkających na wsi prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórko gospodarstwa rolnego jest codziennym miejscem prac gospodarskich, a jednocześnie jest to miejsce zabawy dzieci i życia rodzinnego. Bardzo często w trakcie zabawy dochodzi do wypadków takich jak upadek z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem oraz zatrucia środkami ochrony roślin. Wiele przypadków mówi również o dzieciach, które bez pozwolenia wchodzą na sprzęt rolniczy. Niestety jest to prosta droga do nieszczęśliwego zdarzenia, a w najgorszym przypadku nawet do trwałego kalectwa lub śmierci.

Należy pamiętać, że prace polowe nie zwalniają rodziców do opieki nad dziećmi oraz odpowiedzialności za nie. Nasze pociechy nie powinni pracować lub pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu oraz zdrowiu. Od naszej odpowiedzialności zależy życie nasze oraz innych, którzy uczestniczą w pracach polowych.

Stosujmy się do zaleceń

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, do których mają dostęp dzieci.
  • W gospodarstwie powinno znajdować wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to powinno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Dziecku nie wolno przebywać w odległości nie mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedźmy sygnałem dźwiękowym, upewniając się wcześniej czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione.
  • Osoby starsze oraz dzieci nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach.
  • Nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmujmy żadnej pracy.
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych

Jakub Lipnicki

Źródło:

Zdjęcie: pixabay.com

udostępnij
do góry