Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Monitoring agrofagów - warsztaty dla doradców w ramach eDWIN

Monitoring agrofagów - warsztaty dla doradców w ramach eDWIN

2023-10-10

Doradcy zajmujący się sygnalizacją agrofagów w programie eDWIN w województwie świętokrzyskim wzięli udział w dwóch szkoleniach wyjazdowych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie. Pierwszy zjazd odbył się wiosną, a drugi jesienią.

Wiosenne szkolenie dotyczyło rozpoznawania agrofagów i chorób w pszenicy, pszenżycie, rzepaku oraz roślinach bobowatych. Na początku szkolenia dyrektor zakładu opowiedział o jego historii, znajdujących się w nim uprawach, dofinansowaniach z których skorzystał oraz prowadzonych obecnie badaniach. Następnie wykładowcy Instytutu przedstawili najczęściej występujące szkodniki i choroby w roślinach rolniczych. Wdalszej części odbyły się warsztaty polowe, podczas których doradcy wraz z wykładowcami zbierali próby roślin i wspólnie rozpoznawali występujące zagrożenia w uprawach, np. obecność skrzypionki na liściach zbóż. Wykładowcy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pokazywali również jak prawidłowo korzystać ze sprzętów służących do sygnalizacji agrofagów, tj. czerpaka etymologicznego oraz żółtych naczyń. Na koniec każdy z doradców mógł obejrzeć zebrane przez siebie okazy pod mikroskopem.

Jesienne szkolenie dotyczyło rozpoznawania agrofagów i chorób w kukurydzy, rzepaku oraz soi. Podczas warsztatów polowych zostały omówione najczęściej występujące choroby
i szkodniki kukurydzy, większość z omawianych udało się zaobserwować doradcom bezpośrednio na uprawie prowadzonej przez RZD Grabów. Wykładowcy z IUNG-PIB w Puławach podsumowali również prace polowe przeprowadzone w sezonie wegetacyjnym 2022/2023. Na uprawie rzepaku doradcy podzielili się na grupy i samodzielnie wyszukiwali uszkodzeń na roślinach. Szkodniki złapane podczas czerpakowania rzepaku zostały umieszczone pod mikroskopem, gdzie wspólnie mogliśmy rozpoznawać ich gatunki.

Doradcy z pewnością wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce, między innymi przy prowadzeniu monitoringów szkodników i chorób w aplikacji eDWIN agrofagi w nowym sezonie. Dzięki prowadzonym sygnalizacjom doradcy mogą przekazywać rolnikom komunikaty o dużym nasileniu wystąpienia szkodników i chorób.

Aleksandra Rak, Barbara Górska

udostępnij
do góry